Policjanci z toruńskiej komendy rozdawali elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom. Wszystko to w ramach „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków”. Akcja ma na celu poinformowanie o zagrożeniach płynących z poruszania się bez takich elementów.
Wczoraj (01.10) policjanci z toruńskiej komendy rozdawali elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom. Wszystko to w ramach „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków”. Celem akcji jest promowanie i zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Nie trzeba chyba przekonywać, że pieszy jako uczestnik ruchu pozbawiony jest ochrony w postaci poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, czy kasku. W momencie zderzenia z pojazdem nie chroni go, tak jak w przypadku kierującego nadwozie samochodu. Ochronę pieszego, zarówno dziecka, jak i osoby starszej, stanowi więc jedynie odblask. Daje on szansę kierowcy na zauważenie pieszego i podjęcie odpowiedniej reakcji.
Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w tzw. ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.
Przypominamy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.