Do Torunia przyjechała 7-osobowa grupa lekarzy z Getyngi. Goście zwiedzają miasto, oglądają toruńskie placówki medyczne i wymieniają doświadczenia z miejscowymi pracownikami służby zdrowia.
W piątek 26 kwietnia 2019 r. getyńczycy spotkali się w Urzędzie Miasta Torunia z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego zastępcą Andrzejem Rakowiczem. Rozmawiano o zmianach, jakie zaszły w obu miastach partnerskich od ostatniego spotkania, w tym o inwestycjach z zakresu ochrony zdrowia realizowanych obecnie w Toruniu i Getyndze.
- To bardzo cenne dla nas, że może dochodzić do wzajemnych kontaktów i współpracy lakarzy z Getyngi i Torunia. To jeden z wielu ważnych przejawów naszej aktywnej, trwającej już od 40 lat współpracy partnerskiej miast. Jesteście Państwo świadkami zmian, jakie zachodzą w Toruniu, szczególnie w ciągu ostatnich 15 lat obecności w Uni Europejskiej - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Prócz getyńskich lekarzy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu na czele z wieloletnim animatorem współpracy środowisk medycznych z obu miast - toruńskim stomatologiem dr. Kazimierzem Bryndalem. Obecni też byli Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki i dr Andrzej Przybysz, przedstawiciel Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej.
Początek spotkań członków obu izb sięga 1991 roku, kiedy po raz pierwszy zaproszono członków Izby Lekarskiej z Getyngi do Torunia. Od tamtej pory wzajemne wizyty stały się tradycją. Odwiedziny odbywają się naprzemiennie w 5-10 osobowych grupach co dwa, trzy lata i trwają zazwyczaj 3-4 dni. To okazja do wymiany doświadczeń m.in. na temat procesu szkolenia absolwentów studiów medycznych, problemów ich specjalizacji i dalszego rozwoju kariery zawodowej. Prowadzone są panele dyskusyjne poświęcone bieżącym problemom służby zdrowia w obu państwach oraz na świecie, dyskutuje o zagadnieniach profilaktyki chorób.
Tradycyjnie podczas pobytu w Toruniu goście spotykają się z władzami miasta, zwiedzają też miasto i jego okolice, w tym miejscowe placówki medyczne. Wielką korzyścią płynącą ze wzajemnych kontaktów jest rozszerzenie ich o możliwość odbywania staży doszkalających, najczęściej kilkumiesięcznych, w najnowocześniejszych placówkach medycznych z obszarów działania obu izb lekarskich. W sobotę do Torunia przyjedzie grupa studentów medycyny z Getyngi, którzy również będą mieli okazję nawiązać kontakty w Toruniu.
Toruń i Getynga zawarły umowę o partnerstwie ponad 40 lat temu, 28 grudnia 1978 r. Najważniejsze wspólne inicjatywy to przyznawana od 1996 r. Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, kontakty naukowe uniwersytetów w Toruniu i Getyndze, wakacyjne zloty pod hasłem „Młodzież dla pokoju”, współpraca szkół, m.in. wyjazdu toruńskich uczniów do getyńskiego X-LAB - Laboratorium Eksperymentalnego dla młodzieży, wymiana sportowa czy wymiana kulturalna (np. w 2018 r. w Getyndze gościło 8 instalacji świetlnych wyrażających przesłanie Bella Skyway Festival). Współpracują też m.in. strażacy i członkowie bractw kurkowych z obu miast.
Fot. Małgorzata Litwin