Obsługa kominka - jak do tego podejść?

Kominek często pojawia się w naszych domach. Jest modnym rozwiązaniem, które nie tylko sprawdza się pod względem wizualnym, ale również grzewczym. Jak można się domyślić – wymaga on konkretnych zabiegów, dzięki którym będzie jego żywotność i efektywność znacznie się wydłuży. W jaki sposób powinieneś podejść do obsługi i konserwacji kominka – dowiesz się tego właśnie z tego artykułu.

Prawidłowa obsługa kominka

Już samo prawidłowe rozpalenie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego kominka. Zacznijmy od tego, że kominek powinno rozpalać się w sposób od góry. Na sam spód układamy największe części drewna. Od góry kładziemy te najcieńsze i rozpałkę. Wówczas drewno rozpali się samoistnie w dół – nie będzie nawet potrzebny dokładania paliwa do paleniska. Samo drewno również ma ogromne znacznie. Musi być one przede wszystkim odpowiednio długo suszone. Z reguły odpowiednią suchość można osiągnąć dopiero po 2-3 latach. Wilgotne drewno będzie produkowało znacznie więcej zanieczyszczeń. Ciekawe kominki w Katowicach znajdziesz pod tym linkiem.

Przez co kominek będzie brudził się znacznie szybciej – przez co będzie zdecydowanie mniej wydajny, a jego żywotność może znacząco się skrócić. Po rozpaleniu dopływ powietrza pozostawiamy całkowicie otwarty. Niektóre wkłady kominkowe posiadają dodatkowy szyber, który pozwala na sterowanie procesem spalania. Do ostatniej czynności obsługi kominka jest usuwanie popiołu. Sposób tego wykonywania i jego częstotliwość w głównej mierze zależy od rodzaju wkładu jak i rodzaju palonego drewna. W większości rozwiązań odbywa się to poprzez opróżnienie specjalnej szuflady, popielnika lub wyciągnięcie popiołu za pomocą specjalnej łopatki lub szufelki.

Konserwacja kominka

Do podstawowych czynności obsługi kominka należy jak najbardziej konserwacja i serwis kominka. Aby był on jak najbardziej wydajny – wymaga systematycznego serwisowania. Przeglądowi powinniśmy poddać przede wszystkim wszelki uszczelki, które blokują dopływ zanieczyszczeń do naszego pomieszczenia. Ważna jest również ocena wszelkich elementów mechanicznych, od których zależy żywotność naszego kominka.

Do elementów konserwacji należy również mycie szyb. W nowoczesnych rozwiązaniach szyba myje się sama i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. W innym przypadku możemy użyć specjalnych środków chemicznych. Odpowiednio serwisowany i konserwowany sprzęt powinien wystarczyć nam na wiele lat intensywnego użytkowania. Pamiętaj, że prawidłowy serwis Twojego urządzenia przeprowadzi tylko i wyłącznie wykwalifikowana do tego firma.

Dzisiejsze usługi montażu kominka dzielą się również na późniejszy jego serwis. Dlatego korzystaj z urządzenia w sposób zalecany przez producenta i pozostaw serwis sprawdzonych fachowcom. Wówczas będziesz mógł cieszyć się swoim zakupem bez żadnych problemów i przykrych niespodzianek.

Jak widać obsługa kominka nie jest skomplikowana i nie powinna przynosić nam wielu problemów. Korzystaj z niego w sposób mądry i odpowiedzialny, a będzie mógł się nim cieszyć przez wiele długich lat!