Szlifowanie, spawanie, brukowanie – to tylko część prac, które dzieją się na Wałach gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Na tej drugiej ulicy budowane jest zielone torowisko.

- Na skrzyżowaniu Chopina z al. 500-lecia Torunia gotowa jest już płyta podtorowa wylewana „na mokro”, a obecnie szlifujemy, układamy i spawamy szyny. Powstanie tam zielone torowisko mówi kierownik budowy z firmy Balzola, Wojciech Kulpiński. – Z uwagi na porę roku na efekt trzeba będzie poczekać do wiosny, kiedy to zostanie ono obsiane trawą.

Zielone torowisko przyczyni się do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej. Oprócz podstawowego waloru estetycznego wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dzięki zastosowanej konstrukcji i nawierzchni roślinnej torowisko takie będzie ograniczało drgania i hałas oraz absorbowało pyły z ulicznego powietrza. Zatrzyma też wilgoć, dzięki czemu zminimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Ponadto na ul. Chopina, od strony parku, układany jest chodnik.

Na Wałach gen. Sikorskiego trwają prace przy budowie torowiska, a między bankiem a Centrum Sztuki Współczesnej brukarze układają wjazd na parking. Na wysokości CSW montowana jest sygnalizacja świetlna.