Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.

Przekazanie kluczy nastąpiło w jednym z mieszkań, w których zamieszkają absolwenci, przy ul. św. Józefa. Obecni byli wszyscy wyróżnieni wraz z najbliższymi, przedstawiciele magistratu, ZGM-u oraz mediów.

To piąta edycja tego programu. Począwszy od 2015 roku, młodzi ludzie, którzy ukończyli toruńskie uczelnie, odebrali klucze do 23 mieszkań, znajdujących się w różnych lokalizacjach w mieście. W 2019 roku, obok mieszkania przy ul. św. Józefa, gdzie odbyło się wręczenie kluczy, są to lokale przy ul. Podgórnej, Fałata, Bankowej i Gagarina.

- Warunkiem koniecznym, by otrzymać mieszkanie w tym programie, jest bycie absolwentem jednej z toruńskich uczelni i podjęcie pracy w naszym mieście, a wcześniej, podczas studiówosiąganie wysokich wyników w naucepodkreślił prezydent Michał Zaleski. Dzięki temu możemy liczyć, że ich umiejętności, wiedza, inteligencja będą pracowały na rzecz naszego miasta.

W 2019 roku w ramach programu wpłynęło 7 wniosków, spośród których wyłoniono 5 absolwentów UMK, wykazujących się zarówno wysoką średnią ocen podczas studiów, jak też pracą naukową, publikacjami. Są to:

  • Jakub Siemianowski – absolwent matematyki ze średnią ocen 5,00,
  • Sylwia Kowalska – absolwentka chemii, średnia ocen 4,88,
  • Aleksandra Wiśniewska – absolwentka finansów i rachunkowości, średnia ocen 4,91,
  • Klaudia Wesołowska – absolwentka chemii, średnia ocen 4,89,
  • Joanna Szafran – absolwentka chemii, średnia ocen 4,74.


- Idea tego programu jest bardzo rozsądna. To dalekowzroczne patrzenie na przyszłość Miasta pozwoli zatrzymać w nim ludzi młodych, uzdolnionych, którzy już podczas studiów pokazali, że nie boją się ciężkiej pracy i dążą do wyznaczonego celu - powiedział Jakub Siemianowski, który w roku 2018 uzyskał tytuł doktora. – Mieszkanie, które będę wynajmował, jest bardzo ładne i sympatyczne. Zamieszkam w nim z żoną i dziećmi.

Dla „młodych, zdolnych, pracujących” przygotowano pięć pełnostandardowych mieszkań. Umowy najmu są zawierane na okres maksymalnie 5 lat, jednak jeśli beneficjent programu zmieni w tym czasie miejsce pracy na inną miejscowość, umowa zostaje przerwana. Po upływie 5 lat, na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji RMT, Gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieoznaczony.

Nabór wniosków trwa do 31 lipca każdego roku kalendarzowego.

O mieszkanie mogą ubiegać się kandydaci spełniający łącznie poniższe warunki:

  • posiadają status absolwenta uczelni wyższej mającej siedzibę w Toruniu, którzy ukończyli studia stacjonarne lub niestacjonarne drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na wydziałach lub jednostkach organizacyjnych uczelni zlokalizowanych na terenie Torunia;
  • nie ukończyli 30. roku życia;
  • są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jeśli miejscem świadczenia pracy jest Toruń;
  • ukończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7;
  • prowadzili działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść znaczący wkład w rozwój nauki lub sztuki, w szczególności wydali publikacje naukowe, dokonali zgłoszenia patentowego, przeprowadzili projekt badawczy lub prowadzili prelekcję na konferencjach naukowych;
  • nie posiadają prawa własności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu GMT.

Fot. Lech Kamiński