Magazyn kojarzy się większości osób z pracami związanymi z wykładaniem i układaniem towarów. To prawda, że najczęściej praca opiera się tutaj na załadunku i rozładunku towarów, ale to połączenie pracy fizycznej i umysłowej w rzeczywistości - faktury i raporty towarowe same się nie wykonają, a dostawy nie zamówią. Najczęściej spotkamy tu takie sprzęty, jak wózek paletowy (paleciak), wagę do palet czy szafę na narzędzia. Jednak, co gdy w grę wchodzi układanie towaru z wysokości? Wtedy do gry wchodzi w większości przypadków podnośnik nożycowy lub sztaplarka, które umożliwiają unoszenie towaru na duże wysokości w przeciwieństwie do paleciaków.

Podesty jednonożycowe

Podnośniki nożycowe to unikalny rodzaj wózków magazynowych, będących w rzeczywistości ruchomymi podestami. Ich mechanizm opiera się w przypadku wózków platformowych jednonożycowych na (jak nazwa wskazuje) jednej parze dźwigników nożycowych, które umożliwiają unoszenie towarów ciężkich na duże wysokości. Maksymalnym osiąganym udźwigiem dla tego rodzaju wózków elektrycznych jest 10 000 kg, choć w przypadku jednonożycowych modeli będzie to zazwyczaj około 1 000 kg. Mogą one osiągać od 0,6 do 1,8 metra wysokości, czyli wysięgu. Są bardziej wytrzymałe i funkcjonalne od wózków paletowych.

Podesty dwu i trzynożycowe

Z kolei wózek platformowy dwu i trzynożycowy występuje rzadziej, ale system opiera się na większej ilości dźwigników nożycowych. To sprawia, że są stabilniejsze i osiągają większe możliwości w zakresie udźwigu i wysięgu. Wózek podnośnikowy tego rodzaju może unieść aż do 3 000 kg na wysokość maksymalną 4,5 metra. Najczęściej platforma ma wymiary 2,5m x 1,3 m.

Praca na wysokościach w magazynie

Podesty wielonożycowe

Ostatnią opcją jest wózek podnośnikowy wielonożycowy, który występuje tylko w miejscach, w których operuje się naprawdę dużymi i ciężkimi załadunkami. Wymiar platformy wynosi w tym przypadku 6m na 2 metry. Maksymalny udźwig sięga do 8 000 kg, a wysięg waha się od 0,8 do 1,8 m. Duża ilość dźwigników sprawia, że maszyna jest stabilna i bardziej wytrzymała, co zapewnia możliwość równomiernego rozkładu masy towaru na platformie.

Wózki paletowe ręczne są może najpopularniejszym rodzajem wózków transportowych dla magazynów, ale niestety nie są stworzone do unoszenia towarów i radzenia sobie z naprawdę dużym obciążeniem. Wózek paleciak, czyli najpopularniejszy rodzaj wózka ręcznego, osiąga jedynie do około 20 cm wysokości. Z kolei wózek do beczek lub wózek schodowy (używane np. w gastronomii i branży spożywczej) nie mają opcji wysięgu całkowicie. Maksymalny udźwig dla modeli paleciaków z wagą to 3,5 tony (dla modeli o długich widłach), co w porównaniu do wózków podnośnikowych jest małym osiągnięciem. Paleciak ręczny ogólnie nadaje się do prac na magazynie oraz dostaw, ale gdy przychodzi do ciężkich ładunków lub konieczności warto stawiać od razu na podnośniki nożycowe lub żurawia warsztatowego. Jednak trzeba się liczyć z większym kosztem zakupu i utrzymania, niż w przypadku wózka paletowego ręcznego czy nawet wózka paletowego z wagą, gdyż tak profesjonalny sprzęt wymaga odpowiednich części (nawet, gdy chodzi o rolki transportowe do maszyn).