Nad uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Winnica” pochyli się Rada Miasta na sesji 10 września 2020 r.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Winnica” dotyczy obszaru położonego w otoczeniu Mostu Gen. Elżbiety Zawackiej i terenów położonych po jego wschodniej stronie. Przestrzeń ta jest eksponowana od strony nowej przeprawy mostowej, która jest również jedną z głównych dróg wjazdowych do miasta.

Plan objąć ma m.in. tereny zieleni leśnej i fortecznej, rozległe tereny zieleni nadrzecznej nieurządzonej na terenach zalewowych, tereny z zabudową mieszkaniową wielorodzinną przy ul. Nad Zatoką (dawne koszary) i zabudową przy ul. Winnica (w strefie oddziaływania mostu) oraz niezagospodarowane grunty prywatne.

Ze względu na różnorodność i wyjątkowość obszaru oraz przepisy dot. planowania i zagospodarowania przestrzennego MPZP „Winnica” spełnić musi kilka wymogów, m.in.:

  • wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych - poprzez ustalenia dotyczące m.in. uwzględnienia określonych w przepisach odrębnych zakazów i warunków zagospodarowania terenów położonych w obszarze Natura 2000 - Dolina Dolnej Wisły,

  • wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej - poprzez ustalenie strefy IV ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego elementów zewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Toruń oraz ustalenie zasad ochrony obiektów i terenów o wartościach historyczno-kulturowych,

  • wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury - poprzez m.in. ustalenie zasad kształtowania nowej zabudowy w sposób harmonijny,

  • wymagania architektoniczne i krajobrazowe - poprzez ustalenie nakazu ochrony walorów krajobrazowych terenów przeznaczonych pod zabudowę z uwzględnieniem ekspozycji w sylwecie miasta i widoków z mostu drogowego, przeznaczenie znacznej części terenów na tereny zieleni z nakazem maksymalnej ochrony istniejącego drzewostanu, zieleni łęgowej i starorzeczy oraz wprowadzenie nakazu zagospodarowania zbocza skarpy roślinnością stabilizującą skarpę,

  • wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami - poprzez ustalenia dotyczące m.in. zakazu lokalizacji zabudowy mieszkaniowej w pasie terenu o szerokości 150 m od osi przeprawy mostowej, uwzględnienia zakazów i warunków zagospodarowania dotyczących obszaru szczególnego zagrożenia powodzią i obszaru osuwania się mas ziemnych.

Obszar objęty planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony będzie na m.in. zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługi, tereny zieleni urządzonej oraz tereny objęte formami ochrony przyrody. Uchwalenie planu miejscowego dla Winnicy przyczyni się do dalszego uporządkowania i rewitalizacji terenów oraz poprawy warunków zagospodarowania i zabudowy na terenach eksponowanych od strony nowej przeprawy mostowej, zgodnie z zasadami ochrony i kształtowania ładu przestrzennego i z uwzględnieniem obecnych potrzeb inwestycyjnych.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć