Czym są usługi HDS

HDS jest systemem polegającym na zainstalowaniu na pokładzie naszego pojazdu ciężarowego hydraulicznego dźwigu samochodowego. Żuraw przeładunkowy bardzo szybko zyskał na popularności w branży usług transportowych. Szczególnie chodzi tutaj o branżę budowniczą, ponieważ ma on za zadanie usprawnić wykonywanie oferowanych usług transportowo-rozładunkowych. Dzięki HDS operator może samodzielnie załadować oraz rozładować samochód ciężarowy. Może on również sam wykonać określony zakres prac remontowo-budowlanych.

Jakie ładunki mogą być przewożone pojazdami HDS? Są to między innymi materiały i maszyny budowlane, różnego rodzaju konstrukcje, prefabrykaty, kontenery przemysłowe, urządzenia elektryczne, maszyny produkcyjne, wózki widłowe, a czasami nawet konstrukcje domów.

Gdzie znajduje się urządzenie dźwigowe?

Zamontowane jest ono na samochodzie ciężarowym i znajduje się najczęściej za kabiną kierownicy pojazdu. Jednak w transporcie HDS spotykane są również pojazdy z zainstalowanym dźwigiem w tylnej części wozu lub po jednej z jego stron. Żuraw może być wyposażony w klasyczny hak, ale również spotyka się wersje z charakterystycznymi chwytakami, przez co możliwy staje się załadunek, rozładunek oraz transport przedmiotów o nietypowych gabarytach. Zyskujemy tym samym również błyskawiczny załadunek i rozładunek towarów umiejscowionych na paletach. Do takich materiałów często zalicza się cegły, kostki brukowe albo płyty betonowe.

Pojazdy korzystające z technologii HDS muszą być stabilizowane by wykonywać swoją robotę. Jest to możliwe dzięki podporom, które zarówno sam żuraw, jak i samochód utrzymuje we właściwej pozycji w przypadku oddziałujących jakichkolwiek przeciążeń. HDS wykorzystuje się w miejscach trudno dostępnych dla klasycznego żurawia wieżowego. Dzięki jego pomocy można nawet podawać materiały budowlane na wyższe kondygnacje. Takie urządzenia posiadają udźwig nawet do 1 ton. Najczęściej usługi HDS wykorzystuje się w przemyśle drzewnym, maszynowym, elektromaszynowym oraz budowlanym.

Kompleksowy transport HDS

Zastanawiając się nad skorzystaniem z usług firmy transportowej, która oferuje kompleksowy transport HDS, powinniśmy wziąć pod uwagę parę kwestii. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie zezwala na indywidualne dopasowanie środka transportu do potrzeb klienta, który zamawia usługi. Przedsiębiorstwo, które realizuje usługi transportu HDS zajmuje się zleconym zadaniem w całości, gdzie zaczyna od jego planowania, przez sprawne oraz bezpieczne wykonanie załadunku, aż do rozładunku materiałów. Nie ma żadnego przymusu angażowania dodatkowych osób do takiego zadania. W ten sposób minimalizujemy koszty po stronie klienta. Firma nie musi zatrudniać dodatkowych ludzi albo korzystać z innych urządzeń do załadunku/rozładunku.

Jeżeli klient potrzebuje takich usług w branży budowlanej, pojazdy HDS są przystosowane do poruszania oraz pracowania w terenie nieutwardzonym. Bardzo często do takiej pracy wykorzystuje się ciągniki siodłowe z napędem na wszystkie koła. Żurawie, które są zamontowane na samochodach posiadają dodatkowo montowane przedłużenia ramion. Dzięki temu możliwe jest transportowanie ładunku na dalsze dystanse lub wysokości. Dźwigi mogą być sterowane drogą radiową, co zdecydowanie ułatwia ich obsługę i zapewnia precyzję wykonywanego zadania. Jest to szczególnie przydatne, kiedy ładunek trzeba przełożyć za ścianę.