W okresie ostatnich kilku tygodni funkcjonariusze z komisariatu Policji Toruń Rubinkowo coraz częściej przyjmują zgłoszenia o napotkanych przy Rubinkowie oraz osiedlu Bielawy dzikach. Zwierzęta te przemieszczają się z pobliskiego lasu w kierunku domostw w poszukiwaniu pożywienia.

Wszystkie osoby, które zobaczą takie zwierzę muszą pamiętać, że jest to zwierzę żyjące dziko a nieoswojone przez człowieka. Jego prawidłowe instynkty dla dziko żyjących zwierząt to przede wszystkim instynkt obronny, który niejednokrotnie może być zgubny dla człowieka, który stanie na jego drodze, lub zachowa się w sposób, który zaniepokoi zwierzę. Dorosły dzik to nawet ponad 100 kilogramów nakierowane na atak. Jego kły w kilka sekund mogą nawet śmiertelnie ranić dorosłego człowieka. Szczególnie niebezpieczne mogą być lochy czyli matki z młodymi. One chronią potomstwo. Jedno pisknięcie młodego może rozjuszyć zwierzę.  

Zjawisko podchodzenia do domostw i skupisk ludzkich nasila  się szczególnie jesienią i zimą, kiedy dostęp do pożywienia jest utrudniony. Powodem tego jest również niejednokrotnie dokarmianie tych dzikich zwierząt przez ludzi. Dzik jest typowym wszystkożercą, zjada nawet padlinę.  Wiele osób, widząc głodne zwierzę (szczególnie z młodymi), daje mu jedzenie nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że następnego dnia sytuacja może się powtórzyć. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do tego, że ten sposób zdobywania pożywienia jest łatwiejszy i o wiele bardziej skuteczny. Kolejne pokolenia uczą się przez to żebrania o pokarm. Opuszczają swoje naturalne środowisko, aby zamieszkać w okolicach siedzib ludzkich.

Największym zagrożeniem wówczas jest dla ludzi zachowanie dzikiego zwierzęcia. Niejednokrotnie również stwarzają zagrożenie dla kierowców, przebiegając przez jezdnie. Pozostając w mieście   częstokroć są potrącane przez samochody.

Dzik w mieście stanowi zagrożenie. Dlatego zamiast go oswajać i dokarmiać, należy zawiadomić odpowiednie służby. 

 Jak należy się zachować w  sytuacji napotkania dzika?

- dziki  z natury nie są agresywne, atakują tylko, gdy czują się zagrożone, nigdy nie zbliżajmy się zatem do nich z zwłaszcza dziećmi.

- nie wolno do dzika podchodzić, karmić z ręki,  próbować  głaskać lub  go atakować,

- nie należy wpadać w panikę, zachowywać się głośno, wykonywać  zamaszystych ruchów,

 - ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, 

- apelujemy do właścicieli psów, aby nie podchodzili ze swoimi pupilami  do dzików, nie pozwalali ich obwąchiwać. Jeden niekontrolowany ruch może wywołać popłoch i nieprzewidywalne reakcje zwierząt,

- w przypadku, kiedy nie zostało się dostrzeżonym przez zwierzę, wystarczy spokojnie się oddalić.

- Jeśli doszło do spotkania „oko w oko”, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu lub powolne i spokojne odejście z miejsca spotkania.

 

NAJSZYBCIEJ JAK TO MOŻLIWE POWIADOM  O  SPOTKANIU ZE ZWIERZĘCIEM  ODPOWIEDNIE SŁUŻBY MIEJSKIE

 

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

( 56 )  611  93  10

 

Straż Miejska

986

 

Policja

112 lub 997