Kto skorzysta w 2022 roku z ulgi termomodernizacyjnej?

Przepisy prawa dają osobom, które podlegają obowiązkowi corocznego rozliczenia z fiskusem, możliwość skorzystania z różnorodnych odliczeń podatku. Dzięki skorzystaniu z nich możemy otrzymać wysoki jego zwrot lub zapłacić niższą kwotę. Obecnie wyróżnia się odliczenia w postaci darowizn, np. darowizna na krwiodawstwo, kult religijny czy komputery przenośne oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Najpopularniejsze są jednak ulgi, które zmieniają się w zależności od polityki. Obecnie wyróżnia się dziewięć rodzajów ulg, a wśród nich m.in. ulga na dziecko (nazywana również ulgą prorodzinną), dla młodych czy termomodernizacyjna. Do kogo zatem skierowana jest ta ostatnia, kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach?

Ulga termomodernizacyjna — podstawowe informacje

Ulga termomodernizacyjna, podobnie jak inne rodzaje ulg, skierowana jest do ściśle określonej grupy społecznej. W tym przypadku możliwość jej zastosowania mają wszystkie osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, a dokładniej domu. Należy zauważyć, że dotyczy to również zabudowy szeregowej, jak i bliźniaczej. Wyłączeniem są jednak mieszkania w bloku. Warunek jest jeden — koniecznie trzeba ponieść wydatki na wskazaną w samej nazwie ulgi termomodernizację. Według przepisów rozumie się przez nią wykonywanie lub ulepszanie instalacji, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania czy podgrzewania wody się zmniejszy. W jej ramach mieści się również całkowita lub częściowa zmiana źródeł energii na źródła odnawialne (w tym np. fotowoltaika, pompy ciepła).

Przepisy prawa nakładają jednak również inne konieczne do spełnienia wymogi. Ważne jest więc, aby wydatki na omawianą termomodernizację były tymi, które są dokładnie wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. ws. określenie wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń ... Ponadto bardzo ważne jest, aby czynności związane z dokonywaniem zmian zakończone zostały w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniosłem pierwszy wypadek. Dodatkowo nie mogą być one sfinansowane ze środków np. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Dotyczy to także dofinansowań. Można więc powiedzieć, że wydatki, które poniosłeś w związku z tym przedsięwzięciem, nie zostały w ogóle (nawet w części) Ci zwrócone!

Z kolei jeżeli zakładasz instalację, która w Twoim nowym domu będzie generowała energię z odnawialnych źródeł, ważne jest, aby dom był już oddany do użytku. Ulga ta nie dotyczy bowiem budynków w budowie.

Całkowita maksymalna kwota, jaką można odliczyć, wynosi 53 000 zł!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby równocześnie z zastosowaniem ulgi termomodernizacyjnej skorzystać z innych opcji odliczeń. Bowiem jeżeli np. jesteśmy rodzicem dziecka małoletniego, a nasz dochód nie przekracza określonej kwoty, możemy skorzystać z ulgi na dziecko (ulgi prorodzinnej). To samo dotyczy pozostałych jej rodzajów, jak i darowizn oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Śmiało, można więc stwierdzić, że zastosowanie omawianej ulgi nie wyklucza możliwości próby zmniejszenia kwoty podatku lub otrzymania jak największego zwrotu poprzez zastosowanie także innych odliczeń (które oczywiście nam przysługują — spełniamy warunki, aby można było z nich skorzystać).