Wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna – która z nich jest lepsza?

Chociaż raczej nie myślimy o tym na co dzień, to wentylacja ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zdecydowanie warto się o nią zatroszczyć jeszcze na etapie budowy domu i postawić na takie rozwiązanie, które będzie w stanie zapewnić nam odpowiednio świeże i czyste powietrze. Najczęstsze systemy wentylacyjne to wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna. Którą z nich wybrać, kiedy budujemy dom?

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna to najbardziej powszechny rodzaj wentylacji, który można spotkać w wielu różnych budynkach na całym świecie. Przy jej użyciu nie potrzebujemy żadnych specjalnych urządzeń, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji mechanicznej, nie oznacza to jednak, że wentylacja grawitacyjna ma same plusy.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej cały proces wentylowania powietrza odbywa się za pomocą grawitacji. Ciepłe powietrze, które ze względu na swój charakter unosi się do góry, wydostaje się z domu przez odpowiednie szczeliny wentylacyjne, natomiast świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem okien.

Wentylacja grawitacyjna jest niestety przestarzałym sposobem wentylowania pomieszczeń, który cechuje się małą wydajnością. W niektórych przypadkach, takich jak upał na dworze, wentylacja za pomocą wywietrzników w oknach będzie właściwie niemożliwa. Absolutny brak wpływu użytkownika na całą wentylację może prowadzić do wielu problemów, z których najpoważniejszymi są zła wilgotność powietrza i zarodniki pleśni, pojawiające się w jej następstwie. 

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to system wentylacji, który w swoim działaniu wykorzystuje mechaniczne nawiewanie i wywiewanie powietrza, nie zdając się na siły przyrody. Najczęściej spotykanym wariantem wentylacji mechanicznej jest rekuperacja, która pozwala na wentylowanie pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury w domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła do prawidłowego działania potrzebuje systemu kanałów wentylacyjnych. Jednymi z nich będzie się przemieszczało zużyte powietrze, natomiast innymi świeże powietrze, czerpane z dworu. Jedno i drugie przechodzi przez rekuperator, w którym znajdziemy wymienniki ciepła, pozwalające na odzysk energii cieplnej z usuwanego powietrza.

Który system wentylacyjny wybrać? Odpowiedź może być tylko jedna. Rekuperacja to nowoczesny i bardzo wydajny system wentylacyjny, który pomoże nam oddychać świeżym powietrzem we własnym domu. Warto pamiętać też o rachunkach za ogrzewanie, które znacznie się zmniejszą, kiedy zdecydujemy się na rekuperację – raz ogrzane powietrze odda ciepło, zanim wydostanie się z domu, więc nie będziemy musieli kolejny raz nagrzewać całego budynku.