Pieniądz cyfrowy a kryptowaluta: Wszystko co musisz wiedzieć

Sprzedawcy i konsumenci coraz częściej kierują się w stronę pieniądza cyfrowego jako preferowanej metody płatności. Zwiększone wykorzystanie pieniądza cyfrowego jest naturalną ewolucją gospodarki cyfrowej, napędzaną przez wzrost handlu elektronicznego i rosnącą preferencję dla płatności na odległość. Pieniądz cyfrowy to kolejna ewolucja płatności elektronicznych, umożliwiająca ludziom dokonywanie i otrzymywanie płatności za pośrednictwem urządzeń mobilnych i komputerów. Podczas gdy pieniądz cyfrowy nie jest nową koncepcją, rozpowszechnienie aplikacji do obsługi pieniądza cyfrowego i rozwój ekosystemów cyfrowych prowadzi do wzrostu popularności pieniądza cyfrowego, zatem pieniądze cyfrowe to waluta elektroniczna, która jest przekazywana od osoby do osoby przez Internet, podczas gdy kryptowaluty to cyfrowy lub wirtualny system walutowy, który wykorzystuje kryptografię dla bezpieczeństwa.

Różnice między pieniądzem cyfrowym a kryptowalutą

Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym różnicom między pieniądzem cyfrowym a kryptowalutą.

1. Zakres - Pieniądz cyfrowy to specyficzne zastosowanie pieniądza cyfrowego, które pozwala na transfer pieniędzy między ludźmi w zamkniętej sieci, takie jak transfer rząd-obywatel lub pracodawca-pracownik. Kryptowaluty natomiast są szerszą kategorią, która obejmuje pieniądze cyfrowe, a także inne rodzaje aplikacji, takie jak gry, rynki predykcyjne i inne.

2. Regulacja - Nie ma zbyt wielu regulacji wokół cyfrowych pieniędzy, ponieważ są one specyficzne dla zamkniętych sieci. Z drugiej strony, kryptowaluty są nieuregulowane, ponieważ nie ma centralnego organu zarządzającego.

3. Przechowywanie - Cyfrowy pieniądz jest przechowywany w zamkniętej sieci, więc sam system utrzymuje pieniądze. Z drugiej strony, kryptowaluty są przechowywane w cyfrowym portfelu, który jest kontrolowany przez właściciela.

4. Legalność - Cyfrowy pieniądz jest legalny w większości krajów, ale nie jest całkowicie zdecentralizowany. Z kolei kryptowaluty są zdecentralizowane, ale nie są całkowicie legalne.

5. Charakter - Cyfrowe pieniądze są centralnie zarządzane przez system (taki jak PayPal) i są poparte obietnicą zadowolenia klienta w ramach tego systemu. Kryptowaluty, z drugiej strony, są zdecentralizowanymi, niezależnymi od wartości walutami, które mogą być przedmiotem handlu między stronami bez pośrednika.

Co jest lepsze: cyfrowy pieniądz czy kryptowaluta?

Ostatecznie, obie formy płatności mają swoje zalety i wady. Pieniądze cyfrowe mają niższe wskaźniki oszustw i koszty w porównaniu ze starymi metodami płatności, ale wymagają wcześniej istniejących relacji między zaangażowanymi stronami. Z drugiej strony, kryptowaluta może być przesyłana między każdym na świecie, ale jej zależność od technologii blockchain sprawia, że jest podatna na naruszenia bezpieczeństwa i hacki. Z technicznego punktu widzenia pieniądze cyfrowe i kryptowaluty mają różne zalety i wady. Pieniądz cyfrowy jest scentralizowany i kontrolowany przez jeden podmiot.

Głównymi zaletami pieniędzy cyfrowych jest to, że są łatwe w użyciu, dostępne w lokalnej walucie i akceptowane w dużej liczbie sprzedawców. Główną wadą jest to, że fundusze są kontrolowane przez scentralizowany organ, a jeśli ten organ zamknie się lub zbankrutuje, użytkownicy stracą wszystkie pieniądze, które przechowywali w nim. Z drugiej strony, kryptowaluta opiera się na zdecentralizowanej sieci komputerów, które śledzą wszystkie transakcje i nikt nie może manipulować lub zamknąć sieci.

Główną zaletą kryptowaluty jest to, że jest zdecentralizowana; oznacza to, że żadna pojedyncza osoba lub organizacja nie kontroluje systemu. Główną wadą jest to, że jest skomplikowana w użyciu i wymaga podstawowego zrozumienia, jak działają sieci komputerowe.