Bezpieczeństwo elektryka

Praca elektryka wymaga bez wątpienia posiadania wiedzy i umiejętności. Ważne jest także zachowanie szczególnej uwagi przy wykonywaniu prac elektrycznych. Poza przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, równie ważna jest dla elektryka odpowiednia odzież ochronna oraz narzędzia. Inco system przy wykonywaniu prac elektrycznych, przy budowie maszyn stawia na bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników: https://inco-system.com/

Odzież elektryka

Odzież ma za zadanie chronić życie i zdrowie elektryka. Odzież powinna spełniać wymagania normy EN 1149-5, w której przedstawione są wymagania co do materiału, konstrukcji, znakowania i zaleceń stosowania odzieży ochronnej. Odzież rozpraszająca ładunek elektrostatyczny, mogący spowodować zagrożenie wybuchem, powinna zakrywać ubrania znajdujące się pod spodem. Jednocześnie ma być odpowiednio dopasowana, by nie ograniczać zakresu ruchów elektryka. Elementy takie jak zamki błyskawiczne czy guziki muszą być pokryte materiałem antyelektrostatycznym. Zaleca się, aby odzież wyposażona była w patki na kieszeniach. Najbardziej praktycznym ubiorem antyelektrostatycznym będzie kombinezon lub kurtka, komplety – kurtka i spodnie, zakrywają całe ciało. Odzież powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów i w solidny sposób. Oczywiście kieszenie są w odzieży są bardzo przydatne do przechowywania niezbędnych narzędzi.

Rękawice elektryka

Rękawice przy pracy elektryka są elementem niezbędnym, a ich odpowiedni dobór zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w pracy. Rękawice ochronne i robocze dzielą się na trzy kategorie (I, II, III) – zagrożenie uszkodzenia rąk niskie, średnie, wysokie. Rękawice chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym o napięciu do 1000 V, mają oznakowanie EN 60903. Jeśli rękawice przeszły badania dotyczące ochrony przed elektrycznością statyczną, umieszczona zostaje na nich tarcza – zgodność z normą EN 1149. Bardzo ważna jest także odporność rękawic na ścieranie, przebicia i przecięcia. Poza tym należy pamiętać o dobrym czuciu przy pracy w rękawicach.

Buty elektryka

Buty to nie tylko obuwie robocze lecz środek ochrony indywidualnej. Ważne, aby buty były odporne na wyładowania elektrostatyczne, poza tym, żeby były solidne stabilne i przede wszystkim wygodne. Jednym z rozwiązań są buty elektroizolacyjne z tworzywa sztucznego lub naturalnego kauczuku. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie przepływu prądu przez ciało. Należy pamiętać o częstych przeglądach butów, gdyż ich uszkodzenie nie zapewni odpowiedniej ochrony przed porażeniem elektrycznym.

Narzędzia elektryka

Podczas pracy elektryk korzysta z wielu narzędzi ręcznych, które powinny stanowić przedłużenie ręki. Przy narzędziach ważna jest wytrzymałość na pracę pod napięciem oraz ergonomia pracy – odpowiednie dopasowanie do ręki, mała rękojeść dająca lepszą precyzję lub duża dająca mocne dokręcenie. Odpowiednie narzędzia pozwalają na kilkuletnie, bezpieczne wykonywanie prac. Należy sprawdzać, czy narzędzia zostały wykonane zgodnie z standardem IEC 60900:2012, który opisuje wykonywanie narzędzi izolowanych do pracy pod napięciem do 1000 V (prąd zmienny) lub 1500 V (prąd stały).

Dodatkowe zabezpieczenia

Istnieje wiele innych środków zabezpieczeń elektryka przy pracy, są one związane z już konkretnym rodzajem wykonywanej pracy, np.: drabiny, kask z przyłbicą, okulary. Warto powiedzieć tutaj o systemie LOTO (Lockout/Tagout). Lockout – działanie związane z odcięciem energii zasilającej, a Tagout to zawieszka z informacją o tym, że dane urządzenie zostało wyłączone. Poza narzędziami ręcznymi, każdy elektryk powinien być wyposażony w multimetr i/lub wskaźnik obecności napięcia.