deski warstwowe
Wymarzone podłogi z drewna w nowym lub remontowanym domu, mieszkaniu, biurze – takie to proste: zamówić, zamontować, opłacić… Przy planach wymiany lub zamówienia nowej podłogi warto jednak zdać się na fachowców, gdyż jest trochę pułapek przy planowaniu zakupu i montażu szlachetnego wykończenia posadzek jakim bez wątpienia jest podłoga drewniana.

Jedną z pułapek może okazać nieodpowiedni dobór deski podłogowej lub parkietu pod kątem konstrukcji. Podłogi drewniane dzielą się na lite (wykonane z jednego, spójnego kawałka drewna) lub warstwowe (wykonane z obłogu na przykład dębu tj. deszczółki grubości 3-6 mm i warstwy nośnej, a także przeciwprężnej wykonanych z mozaiki drewna gatunku liściastego lub iglastego, lub sklejki).

warstwa na sklejce

 

Lite podłogi drewniane są bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności w pomieszczeniach i bezpośredni kontakt z gwałtownie zmieniającym temperaturę podłożem – stąd większość producentów nie zaleca ich montażu na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym wodnym lub elektrycznym. Firma Walczak opracowała w ubiegłym roku deski podłogowe z litego drewna z odpowiednimi frezowaniem spodniej ich części, które sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym. Jest to jednak wyjątek. Większość producentów w instrukcji montażu i użytkowania kategorycznie odradza montaż litego parkietu dębowego lub jesionowego i litych desek podłogowych w pomieszczeniach, gdzie jest działająca instalacja ogrzewania podłogowego. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatury podłoża i wilgotności powietrza podłogi z litego drewna mogą się rozsychać uwidaczniając szczeliny lub pęcznieć absorbując wilgoć z powietrza czego efektem jest z kolei łódkowanie parkietu. Dodatkowo lite drewno bez frezowania spodniej części klepek lub desek podłogowych ma mniej korzystny parametr oporu cieplnego, co jest również utrudnieniem przy ogrzewaniu pomieszczeń od spodu. Niestety nie raz odwiedzali nas klienci, którzy wybierając podłogę z drewna do swojego domu trafili na punkty handlowe, w których sprzedawcy nie widzieli (nie wiedzieli!!!) problemu w sprzedaży parkietu lub desek z litego drewna wiedząc, że w danym domu ma być ogrzewanie podłogowe. Dlatego naprawdę warto poszukać rzetelnego dostawcy i firmy, która jednocześnie zamontuje podłogę drewnianą przenosząc gwarancję producenta na klienta i sama udzieli gwarancji na usługę montażu.

warstwa na mozaice

Warstwowe podłogi drewniane charakteryzują się mniejszą wrażliwością na zmiany temperatury podłoża i zmiany wilgotności stąd spokojnie można brać je pod uwagę również w pomieszczeniach z instalacją ogrzewania podłogowego. Podłogi warstwowe są tańsze od litych, gdyż udział szlachetnego drewna dębowego, jesionowego lub egzotycznego w desce podłogowej lub parkiecie jest mniejszy. Warstwy spodnie (nośna i przeciwprężna – w deskach trójwarstwowych) wykonane są z mozaiki dębowej, brzozowej, bukowej, świerkowej lub ze sklejki i wpływają korzystnie na stabilność elementu podłogi, niwelują jego skurcz. Korzystnie wpływają również na cenę podłogi, choć był czas, kiedy cena sklejki poszła mocno w górę i podłogi warstwowe na sklejce dobiły u niektórych producentów do ceny podłóg z litego drewna. Warstwa użytkowa (wierzchnia) warstwowej podłogi drewnianej grubości 4 mm lub grubsza gwarantuje możliwość 2-3 krotnej renowacji poprzez cyklinowanie, także nie jest to opcja na 5-10 lat, ale naprawdę również długowieczne rozwiązanie, a to jest często obawą inwestorów przed zakupieniem warstwowej podłogi drewnianej.

 warstwa na mozaice

Jakie zatem można wyciągnąć wnioski z powyższego tekstu?

Jeśli podłoga drewniana jest planowana na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym to zdecydowanie powinna być podłoga warstwowa.

Jeśli ma być ekonomicznie, ale na dłuuuuuugie lata, to warto rozważyć zakup i montaż podłogi drewnianej warstwowej z obłogiem dębu 6 mm. A jeśli ma być ekonomicznie i na dłuugie lata to obłóg 4 mm na mozaice lub sklejce będzie wystarczający.

Natomiast jeśli mamy oczekiwania, żeby podłoga w naszym wymarzonym lokum trwała „do końca świata i jeden dzień dłużej” i że musi… no po prostu musi być w 100% z danego, wybranego gatunku drewna (dąb, jesion, merbau…), kasa przy budowie lub remoncie się cały czas zgadza, a instalacja grzewcza nie jest schowana w posadzkach to można zdecydować się na opcję podłogi z litego drewna.

 

Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji to serdecznie zapraszamy do kontaktu na stronie interno-torun.pl