Nowe rondo turbinowe powstanie przy ul. Strobanda
W najbliższych dniach rozpocznie się ważna inwestycja drogowa w naszym mieście. Przebudowa drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda obejmie budowę ronda turbinowego, które znacząco poprawi bezpieczeństwo oraz płynność ruchu.
  1. Przekazanie terenu budowy 15 maja 2024 r.
  2. Budowa ronda turbinowego dla poprawy bezpieczeństwa
  3. Rozbudowa infrastruktury pieszo-rowerowej
  4. Zakończenie prac planowane na listopad 2025 r.

W ramach rozbudowy infrastruktury drogowej naszego miasta, 15 maja 2024 roku przekazano teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda. Prace te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ułatwienie włączania się do ruchu, zwłaszcza dla kierowców wyjeżdżających z ulicy Strobanda.

Inwestycja, której wartość wynosi 7.162.612,49 zł, jest współfinansowana ze środków zewnętrznych pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład. Planowane zakończenie prac to listopad 2025 roku. Wykonawcą prac jest firma Balzola Polska sp. z o.o.

Budowa ronda turbinowego w tym miejscu jest kluczowym elementem projektu. Jak wyjaśnia Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg: „Budowa ronda będzie dużym ułatwieniem szczególnie dla pojazdów wyjeżdżających od strony szybko rozwijających się terenów w północnej części Torunia tzw. osiedla JAR”. Tego typu rozwiązanie jest już znane w naszym mieście i cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców.

Rondo turbinowe charakteryzuje się tym, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się, co zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, a w jego obrębie brak jest punktów kolizyjnych.

Od skrzyżowania Polna-Celnicza do skrzyżowania z ul. Strobanda powstaną dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Po stronie wschodniej zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy, a po zachodniej wykonawca połączy nowe odcinki dróg rowerowych z istniejącymi.

Obecnie firma Balzola Polska sp. z o.o. zajmuje się organizacją zaplecza budowy oraz opracowywaniem harmonogramu robót. Mieszkańcy mogą spodziewać się intensywnych prac w najbliższym czasie, które przyczynią się do poprawy infrastruktury drogowej i komfortu życia w naszym mieście.


Zarząd Dróg Toruń