Burze i silny wiatr w Toruniu: prognozy na poniedziałek
W najbliższy poniedziałek mieszkańcy Torunia i okolic muszą przygotować się na gwałtowne burze z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu. Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwymi zagrożeniami oraz radzi, jak postępować w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.
  1. Prognozy na poniedziałek: burze, opady deszczu, porywy wiatru.
  2. Zagrożenia związane z burzami: wyładowania elektryczne, grad.
  3. Zalecenia na czas burzy i po jej ustąpieniu.

W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mieszkańcy powinni przygotować się na potencjalnie niebezpieczne warunki pogodowe.

Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować od dyskomfortu do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi oraz strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i przestrzeganie zaleceń, które mogą zmniejszyć ryzyko dla życia i mienia.

W czasie burzy najbardziej oczywistym zagrożeniem są wyładowania elektryczne, ale zwykle burzom towarzyszą opady deszczu, często wiatr i opady gradu. Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach lub szukanie schronienia pod dachem. Osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

1. Na wypadek wiatru należy zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr, unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz w miarę możliwości pozostać w bezpiecznym miejscu.

2. Po ustąpieniu zagrożenia, jeśli powstały zniszczenia, należy wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu, jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania. Unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego.

3. Nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew, gdyż może to być niezwykle niebezpieczne.

Grad powyżej wielkości 3-4 cm powoduje ryzyko zranień, uszkodzenia karoserii pojazdów, może wybić szyby, uszkodzić dachówki, szkód w uprawach i sadownictwie. Im większy grad, tym poważniejsze mogą być skutki.

Grad od wielkości powyżej 7 cm powoduje ryzyko poważnych zranień, przy uderzeniu w głowę wstrząśnienia mózgu, a nawet śmierci. Może przebić karoserię, uszkadzać dachy i konstrukcje budowlane oraz prowadzić do dużych szkód, zniszczeń i strat w uprawach i sadownictwie.

Zachowajcie ostrożność i bądźcie przygotowani na ewentualne zagrożenia wynikające z nadchodzących burz. Warto śledzić komunikaty pogodowe i stosować się do zaleceń służb.

Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.


Opierając się na: UM Toruń