Ambasador Finlandii odwiedziła Urząd Miasta Torunia
Ambasador Finlandii, Päivi Maarit Laine, niedawno odwiedziła nasze miasto, spotykając się z Prezydentem Pawłem Gulewskim, by omówić przyszłą współpracę w różnych dziedzinach. Wizyta miała miejsce 27 maja 2024 roku i była pierwszym oficjalnym spotkaniem Pani Ambasador w naszym mieście.
  1. Wizyta Ambasador Finlandii z Konsulem Honorowym.
  2. Spotkanie z Prezydentem Pawłem Gulewskim.
  3. Omówienie możliwości współpracy w zakresie bezpieczeństwa, edukacji, kultury i energii.
  4. Obchody 10-lecia Konsulatu Honorowego Finlandii w mieście.

Ambasador Päivi Maarit Laine, towarzysząca przez Konsula Honorowego Finlandii Tadeusza Pająka, odbyła swoją pierwszą oficjalną wizytę w naszym mieście. Spotkanie z Prezydentem Pawłem Gulewskim miało miejsce w Urzędzie Miasta, gdzie omawiano możliwości współpracy w różnych dziedzinach.

Prezydent Gulewski wyraził duże zainteresowanie wymianą doświadczeń między naszym miastem a Finlandią, szczególnie w obszarach takich jak bezpieczeństwo, edukacja, kultura oraz odnawialne źródła energii. Podkreślił również chęć organizowania wyjazdów studyjnych, aby czerpać z fińskich doświadczeń:

- Będziemy chcieli podglądać, jak te procesy i rozwiązania wyglądają w Finlandii, która jest najbardziej zaawansowana w tych zakresach. Jesteśmy zainteresowani wyjazdami studyjnymi. Ze swojej strony mogę też potwierdzić naszą chęć współpracy, więc jeśli jakikolwiek ośrodek miejski chciałby szukać partnera do współpracy z przedsiębiorcami czy też środowiskiem akademickim, czy też przedstawicielami kultury, to jesteśmy do dyspozycji – podkreślał Prezydent Gulewski.

Ambasador Laine potwierdziła gotowość do współpracy, zaznaczając, że Konsul Honorowy Finlandii w naszym mieście, Tadeusz Pająk, może odegrać kluczową rolę w tej współpracy:

- Bardzo chętnie. Jesteśmy otwarci i staramy się szukać nowych rozwiązań, więc chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Tutaj myślę, że Pan Konsul może być takim naszym łącznikiem w tym zakresie – mówiła Pani Ambasador.

Polska i Finlandia nawiązały stosunki dyplomatyczne już 8 marca 1919 roku. W naszym mieście fińskie przedstawicielstwo działa od 2014 roku, a 29 maja 2024 roku upłynie dokładnie 10 lat od otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Finlandii. Placówka powstała z inicjatywy ówczesnego Ambasadora Finlandii w Polsce, Jari Viléna, jako odpowiedź na rozwijające się kontakty gospodarcze i kulturalne między naszym miastem a Finlandią.

Miasto od lat współpracuje z fińskim miastem Hämeenlinna, z którym umowa partnerska została podpisana w 1989 roku. To partnerstwo oraz liczne fińskie inwestycje były kluczowymi argumentami za otwarciem Konsulatu Honorowego właśnie tutaj.

Fot. Paula Gałązka


UM Toruń