Łańcuchy z zabierakami – budowa, właściwości i zastosowanie

Łańcuchy ze zabierakami to jeden z elementów układu przenoszenia napędu pomiędzy różnymi maszynami lub elementami w ramach pojedynczego urządzenia. Charakterystyczne dla tych modeli zabieraki pozwalają na doczepianie do łańcucha dodatkowych elementów, co zwiększa jego uniwersalność i potencjał użytkowy. Ten rodzaj może być z powodzeniem wykorzystywany w systemach transportowania towarów. Sprawdź, czym charakteryzują się łańcuchy z zabierakami, do jakiej kategorii należą oraz jakie są ich podstawowe właściwości.

Łańcuch z zabierkami – co to takiego?

Wśród elementów układów przenoszenia napędu i momentu obrotowego wyróżnia się różne rodzaje łańcuchów. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają za prawidłową pracę systemu. Specjalnym rodzajem są łańcuchy z zabierakami. To modele umożliwiające podczepianie do nich dodatkowych elementów. Powszechnie nazywa się je łańcuchami transportowymi, ponieważ umożliwiają transportowanie różnego rodzaju towarów w zależności od potrzeb inwestora i specyfiki procesu technologicznego. Zabieraki to elementy, które znajdują się w konstrukcji kompletnego łańcucha. To do nich przyczepia się dodatkowy sprzęt i akcesoria. Modele jednorzędowe współpracują z różnego typu kołami, a modele dwurzędowe produkuje się bezpośrednio pod potrzeby klienta i specyfikę danej maszyny.

Podtypy łańcuchów z zabierakami

Potrzeby rynku są bardzo różne. Determinuje to powstawanie różnych podtypów łańcuchów z zabierakami. Standardowo modele z zabierkami występują w rodzajach: rolkowych, płytkowych i ogniwowych, przy czym te pierwsze stosuje się najczęściej. Same zabieraki również mogą mieć różny kształt i właściwości. Tak naprawdę to ten element konstrukcji jest najważniejszy. Podstawowy podział łańcuchów wykorzystywanych w przemyśle uwzględnia takie typy zabieraków jak:

  • wygięty;
  • pchający;
  • pionowy;
  • zębaty;
  • specjalny.

Dodatkowo każdy z tych typów dzieli się na kolejne podtypy, co sprawia, że kategoria tych produktów jest bardzo rozbudowana. Dobór konkretnego łańcucha pod zastosowanie powinien być przeprowadzany na podstawie dokładnej analizy. Warto postawić tu na wsparcie doświadczonego specjalisty branżowego. Obecnie w Polsce dystrybuowane są łańcuchy z zabierakami, które są zgodne z normami europejskimi i amerykańskimi.

Potencjał zastosowania łańcuchów z zabierakami w praktyce

Specyfika budowy łańcucha z zabierakami wpływa bezpośrednio na potencjał jego zastosowania w praktyce. Najczęściej wykorzystywane modele rolkowe z zabierkami sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w procesie obserwuje się wysoką prędkość liniową oraz relatywnie duże obciążenia. Modele płytkowe to wybór do układów, gdzie należy zachować wysoką wytrzymałość eksploatacyjną maszyny oraz wygłuszyć jej pracę. Ogniwowe modele doskonale sprawdzają się w maszynach przemysłowych, przenośnikach, dźwigach i różnego rodzaju podnośnikach. Starannie wyselekcjonowane łańcuchy napędowe o ponadprzeciętnych parametrach technicznych i właściwościach znajdziesz m.in. w ofercie Grupy Marat.