PGE i Toruń wymienią 585 kopciuchów w miejskich budynkach

W nadchodzących czterech latach miasto podejmie zdecydowane kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki współpracy z PGE Toruń, aż 49 budynków zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej, co pozwoli na eliminację 585 pieców węglowych, tzw. kopciuchów.
- Podłączenie 49 budynków do sieci ciepłowniczej przez PGE Toruń.
- Zniknięcie 585 pieców węglowych z 390 lokali.
- Inwestycja w wysokości około 10 mln złotych.
- Projekt zakończy się w 2027 roku.
W ramach nowego porozumienia, PGE Toruń zobowiązało się do budowy około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej, co umożliwi przyłączenie 49 budynków miejskich do nowoczesnego systemu ogrzewania. Dzięki temu z 390 lokali znikną stare piece węglowe, co znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
_ Dzisiejsza umowa mieści się w szerokim spectrum działań samorządu na rzecz poprawy powietrza w Toruniu_ powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski. _ Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych._
PGE Toruń przeznaczyło na ten projekt około 10 milionów złotych. Paweł Dzierżanowski, prezes zarządu PGE Toruń S.A., podkreślił, że dzięki nowej sieci ciepłowniczej uda się nie tylko poprawić efektywność energetyczną budynków, ale również stworzyć warunki do kolejnych przyłączeń. _ Dzięki temu przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz ograniczeniu ich emisyjności, ponieważ paliwa stałe, jak wiadomo, są nieefektywne, wysokoemisyjne._
Projekt obejmuje budynki w różnych dzielnicach miasta: Bydgoskie Przedmieście (18 budynków), Mokre i Jakubskie Przedmieście (9 budynków), Starówka, Chełmińskie Przedmieście oraz Winnica (22 budynki). Szacowane zapotrzebowanie na ciepło tych budynków wynosi około 5,2 MWt. Jeszcze w tym roku sieć ciepłownicza zostanie doprowadzona do pierwszych 7 budynków.
To porozumienie jest znaczącym krokiem w stronę ekologicznego miasta. Przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej to nie tylko poprawa jakości powietrza, ale także inwestycja w przyszłość mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się zdrowszym środowiskiem.
Ostatnie Artykuły

Toruńska rada pożytku publicznego rusza z nową kadencją

Przy dworcu przybyło 30 miejsc parkingowych. Zmiana po latach ograniczeń

Kopernik zamknięty w przedmiotach - Toruń pokaże pamięć w PRL

Barok z włoskim temperamentem zabrzmi w sercu Torunia

Musicalowy klasyk pod murami Zamku Dybowskiego w niezwykłej oprawie

Przy Dworcu Toruń Główny przybyło 30 darmowych miejsc postojowych

Toruń zamknął rok nadwyżką. Rekordowe pieniądze poszły w inwestycje

Wspólna sieć autobusów i kolei dla Metropolii Toruńskiej nabiera kształtu

Mieszkańcy zdecydują o kierunku ul. Krasińskiego po remoncie

Toruńska Senioriada wraca w nowej formule i łączy całe rodziny

Po koncercie ruszą dodatkowe nocne autobusy. Powrót z Kujawskiej będzie prostszy

Jedno miejsce i cały pakiet badań. W Toruniu rusza Miasteczko Zdrowia

Krasińskiego po remoncie może stać się jednokierunkowa. Ruszyła ankieta

Świetlne stworzenia przejdą przez toruńską starówkę. Finał zapowiada się mocno
Przydatne dane teleadresowe
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Toruniu - kontakt, badania, opinie
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego w Toruniu - kontakt i oferta
- Komisariat Policji Toruń-Rubinkowo - kontakt, dzielnicowi, zgłoszenia
- Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu - zajęcia, zapisy i kontakt
- Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu - przyjęcie, dokumenty i godziny
- Urbitor Toruń - kontakt, godziny, targowiska i wynajem powierzchni
