PGE i Toruń wymienią 585 kopciuchów w miejskich budynkach
W nadchodzących czterech latach miasto podejmie zdecydowane kroki w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki współpracy z PGE Toruń, aż 49 budynków zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej, co pozwoli na eliminację 585 pieców węglowych, tzw. kopciuchów.
  1. Podłączenie 49 budynków do sieci ciepłowniczej przez PGE Toruń.
  2. Zniknięcie 585 pieców węglowych z 390 lokali.
  3. Inwestycja w wysokości około 10 mln złotych.
  4. Projekt zakończy się w 2027 roku.

W ramach nowego porozumienia, PGE Toruń zobowiązało się do budowy około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej, co umożliwi przyłączenie 49 budynków miejskich do nowoczesnego systemu ogrzewania. Dzięki temu z 390 lokali znikną stare piece węglowe, co znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

– Dzisiejsza umowa mieści się w szerokim spectrum działań samorządu na rzecz poprawy powietrza w Toruniu – powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych.

PGE Toruń przeznaczyło na ten projekt około 10 milionów złotych. Paweł Dzierżanowski, prezes zarządu PGE Toruń S.A., podkreślił, że dzięki nowej sieci ciepłowniczej uda się nie tylko poprawić efektywność energetyczną budynków, ale również stworzyć warunki do kolejnych przyłączeń. – Dzięki temu przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz ograniczeniu ich emisyjności, ponieważ paliwa stałe, jak wiadomo, są nieefektywne, wysokoemisyjne.

Projekt obejmuje budynki w różnych dzielnicach miasta: Bydgoskie Przedmieście (18 budynków), Mokre i Jakubskie Przedmieście (9 budynków), Starówka, Chełmińskie Przedmieście oraz Winnica (22 budynki). Szacowane zapotrzebowanie na ciepło tych budynków wynosi około 5,2 MWt. Jeszcze w tym roku sieć ciepłownicza zostanie doprowadzona do pierwszych 7 budynków.

To porozumienie jest znaczącym krokiem w stronę ekologicznego miasta. Przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej to nie tylko poprawa jakości powietrza, ale także inwestycja w przyszłość mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się zdrowszym środowiskiem.


Źródło: UM Toruń