Wręczono Nagrodę im. S.B. Lindego: laureaci Anne Weber i Zbigniew Rokita
Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski zostali uhonorowani Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego za 2024 rok. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 16 czerwca w Ratuszu Staromiejskim. Wyróżnienie to podkreśla wartość literatury jako mostu łączącego kultury i narody.
  1. Anne Weber i Zbigniew Rokita laureatami Nagrody Lindego 2024
  2. Uroczystość wręczenia nagród w Ratuszu Staromiejskim
  3. Laudacje wygłosili Beata Troger i prof. dr hab. Ryszard Koziołek
  4. Laureaci otrzymali dyplomy, medale i nagrody finansowe

Anne Weber i Zbigniew Rokita zostali wyróżnieni Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego za 2024 rok. Uroczystość odbyła się 16 czerwca w Ratuszu Staromiejskim, gdzie laureaci odebrali dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Podczas ceremonii prezydent Torunia, Paweł Gulewski, podkreślił znaczenie słowa w budowaniu mostów między narodami. - Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego - mówił prezydent.

Laudacje dla laureatów wygłosili Beata Troger, krytyczka literacka z Frankfurtu nad Menem, oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość zakończyła się przemówieniami nagrodzonych. - Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury - powiedział Zbigniew Rokita.

Anne Weber, niemiecka pisarka i tłumaczka, wyraziła swoje zadowolenie z otrzymania nagrody w Polsce. - Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbert - zauważyła Weber. - Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać - dodała.

Anne Weber, urodzona w 1964 roku w Offenbach, jest absolwentką paryskiej Sorbony i autorką wielu powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną. Jej twórczość często eksploruje różne modele narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach. Mieszka w Paryżu i jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich.

Zbigniew Rokita, urodzony w 1989 roku w Gliwicach, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jest autorem książek reporterskich oraz sztuk teatralnych. Jego książka "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" została wyróżniona podwójną Nagrodą Literacką Nike w 2020 roku.

Wręczenie nagród odbyło się w obecności nadburmistrz Getyngi, Perty Broistedt, prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Walkusza. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu - podkreśliła Perta Broistedt.

Fot. Michał Kmiecik, Agnieszka Bielecka


Urząd Miasta Toruń