Rozpoczyna się toruńskie świętowanie - atrakcje od 20 do 24 czerwca
Już od czwartku, 20 czerwca, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w wielkim świętowaniu, które potrwa aż do 24 czerwca. Tegoroczne obchody zapowiadają się wyjątkowo bogato, oferując szeroką gamę atrakcji dla wszystkich.
  1. Start imprezy 20 czerwca z koncertem „Z gitarą na leżakach”.
  2. Jarmark na ul. Przedzamcze i stoiska naukowe na Rynku Staromiejskim.
  3. Piernikowa Aleja Gwiazd z udziałem Krystiana Pesty i Wilfredo Leóna Venero.
  4. Koncerty m.in. Wojtka Urbańskiego i Chłopców z Placu Broni.

W czwartek 20 czerwca wystartują obchody z koncertem „Z gitarą na leżakach” pod Krzywą Wieżą, który stanowi wstęp do dalszych wydarzeń. Następnie, w piątek, świętowanie obejmie całe miasto, oferując m.in. jarmark na ul. Przedzamcze oraz stoiska naukowe na Rynku Staromiejskim. Centralnym punktem muzycznym będzie Duża Scena obok Ratusza, gdzie odbędą się koncerty, a także niezwykły spektakl „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piaskowa Magia.

Adam Szponka, zastępca prezydenta miasta, zapowiedział: „Startujemy delikatnie, spokojnie – pod Krzywą Wieżą będzie występ „Z gitarą na leżakach” stanowiący preludium do wydarzeń, które odbędą się w kolejnych dniach. W piątek już świętowanie rozlewa się na całe miasto, czeka nas cała gama imprez, od jarmarku na ul. Przedzamcze, poprzez stoiska naukowe na Rynku Staromiejskim, po Dużą Scenę obok Ratusza, gdzie odbywać się będą koncerty, a także niezwykły magiczny spektakl „Mały Książę” w wykonaniu Teatru Piaskowa Magia.”

Stałym elementem obchodów jest Piernikowa Aleja Gwiazd, która w tym roku będzie trwała dwa dni. W sobotę, 22 czerwca swoją „katarzynkę” odsłoni aktor Krystian Pesta, a w poniedziałek, 24 czerwca, reprezentant Polski w siatkówce mężczyzn Wilfredo León Venero, który przyjedzie prosto z rozgrywek Ligi Narodów. Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej, dodał: „Stałymi elementami Święta Miasta jest także wręczenie dyplomów najlepszej klasie kończącej rok szkolny oraz rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego.”

Wśród muzycznych atrakcji znajdą się koncerty laureata Fryderyka 2022, Wojtka Urbańskiego, oraz zespołu Chłopcy z Placu Broni. Kameralne koncerty gitarowe przy Krzywej Wieży zapewnią słuchaczom wygodne leżaki i muzyczne podróże na Wschód. Anastazja z Mariupola, stypendystka kulturalna miasta, zapowiedziała swój występ słowami: „W moim występie chciałabym zrobić muzyczną podróż na Wschód, zaśpiewam piosenki, które wybrałam z repertuaru swoich ulubionych artystów z Ukrainy, ale też z Rosji czy jeszcze ze Związku Radzieckiego. Niektóre z nich przetłumaczyłam na język polski.”

Na koniec warto wspomnieć, że miejskie jednostki, takie jak toruńskie muzea, również przygotowały swoje oferty w ramach obchodów Święta Miasta, zapraszając do udziału w Toruńskiej Nocy Muzealnej.

Zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, rowerów lub spacerów, aby w pełni cieszyć się atrakcjami bez problemów z parkowaniem.

Fot. Wojtek Szabelski


Na podstawie: Urząd Miasta Toruń