Nielegalna wycinka na Kępie Bazarowej - blisko 1,3 ha lasu w granicach Natura 2000 uszkodzone

W piątkowy poranek na Kępie Bazarowej w Toruniu urzędnicy odkryli ślady masowej wycinki. Miejsce, które jeszcze w połowie grudnia wyglądało na nietknięte, teraz nosi widoczne ślady zniszczeń. Miasto poinformowało policję i prosi mieszkańców o informacje, które pomogą ustalić sprawców.
- Co ujawniły kontrole na Kępie Bazarowej
- Śledztwo i apel miasta - policja prowadzi postępowanie
Co ujawniły kontrole na Kępie Bazarowej
Pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii UMT pojawili się w terenie po zgłoszeniu od mieszkańców i przeprowadzili oględziny w rejonie punktu widokowego na Majdanach. Według urzędników szkody sięgają niemal 1,3 ha i dotyczą fragmentu lasu łęgowego znajdującego się w obrębie obszaru Natura 2000.
“Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że nielegalna wycinka miała miejsce na powierzchni blisko 1,3 ha w granicach obszaru Natura 2000.”
— Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia
Urzędnicy podkreślają, że podczas przeglądu drzewostanu wykonanego w połowie grudnia nie stwierdzono śladów ingerencji, co sugeruje, iż prace mogły mieć miejsce w okresie świątecznym.
“Straty przyrodnicze są znaczące.”
— Marcin Urbański, dyrektor WŚiE UMT
Śledztwo i apel miasta - policja prowadzi postępowanie
Do zdarzenia doszło po zgłoszeniu mieszkańców - formalne działania w terenie prowadzono w dniu 2 stycznia. Miasto niezwłocznie zawiadomiło policję; funkcjonariusze prowadzą postępowanie wyjaśniające. W komunikacie urzędu znajduje się prośba o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Miasto dziękuje osobom, które zgłosiły sprawę i proszą o dalszą współpracę przy ochronie terenów zielonych.
Mieszkańcy, którzy mają zdjęcia, nagrania lub szczegóły dotyczące pojazdów i godzin widocznych prac, powinni zgłaszać te informacje - im dokładniejsze dane (opis pojazdu, kierunek wywozu drewna, przybliżona pora), tym większa szansa na skuteczne ustalenie odpowiedzialnych osób. Z perspektywy osób korzystających z miejskich terenów zielonych warto też przypomnieć, że szybkie zgłoszenie i dokumentacja (np. telefonem) znacząco przyspieszają działania wyjaśniające i ograniczają dalsze szkody dla drzewostanu.
na podstawie: UM Toruń.
Ostatnie Artykuły

PROBALTICA ruszyła w Toruniu z wielką orkiestrą i mocnym przesłaniem

Toruńskie ulice w roli sceny. Festiwal ruszył z rozmachem

Fort Jakuba nie trafił na sprzedaż. Teraz ma dostać nowe życie
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II), 29. kolejka: Victoria Września – Elana Toruń 3:2](/images/mecz/thumbnails/victoria-wrzesnia-elana-torun-01052026-32.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II), 29. kolejka: Victoria Września – Elana Toruń 3:2

Toruń przyspiesza cyfrowo - inteligentne miasto zaczyna się od informacji

Koniec automatycznych bonifikat dla mieszkań komunalnych w Toruniu

Maj zaczyna się od pamięci. Trzy święta, które układają polski kalendarz

Piastowska czeka na nowy projekt. Mieszkańcy zabiorą głos

Prawo w quizach zamiast suchej teorii. Powiat proponuje naukę dla uczniów

Konstytucja bez prawniczego żargonu. Powiat Toruński tłumaczy prawa prosto

Powiat Toruński rozważa KPTS. W starostwie we Włocławku padły argumenty

Majówka rozpędza Toruń. Retrotramwaj i żużel przyciągają uwagę

Kiermasz, który pachnie regionem - Toruń szykuje dwa dni z książką

