Nauczyciele z II LO przeszkoleni przez policję - demoralizacja młodzieży w centrum uwagi

FOT. Policja Toruń
Sala szkolna wypełniła się nauczycielami, a dwie funkcjonariuszki Wydziału Prewencji KMP w Toruniu prowadziły wykład o tym, jak rozpoznać i reagować na demoralizację oraz czyny karalne wśród uczniów. Szkolenie miało zintegrować działania szkoły i policji oraz wyposażyć kadrę w praktyczne procedury. Spotkanie zakończyła dyskusja praktyczna o postępowaniu w sytuacjach kryzysowych.
Kom. Małgorzata Olewińska i podkom. Agnieszka Bubień z Wydziału Prewencji KMP w Toruniu przeprowadziły szkolenie dla kadry pedagogicznej z II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Zajęcia pn. „Procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy z policją w sytuacji zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością” miały wesprzeć integrację naszych instytucji w działaniach na rzecz nieletnich.
To szkolenie to nie symbolika - to przygotowanie personelu szkoły do szybkiej identyfikacji zagrożeń, zanim sytuacja przerodzi się w czyn karalny.
Funkcjonariuszki z Komendy Miejska Policji w Toruniu prowadziły zajęcia dla nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Jak podaje Policja, w programie pojawiły się podstawowe pojęcia - kim jest małoletni, kim młodociany, czym jest demoralizacja i czym różni się ona od czynu karalnego. Instruktorzy omówili też, jakie środki oddziaływania wychowawczego może zastosować dyrektor szkoły wobec ucznia oraz jak przebiega współpraca placówki z policją.
Zajęcia opierały się na przepisach i praktyce - policjantki odwoływały się do Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, pokazując konkretne procedury postępowania. W drugiej części spotkania nauczyciele i funkcjonariuszki prowadzili dyskusję - wymieniano obserwacje i doświadczenia dotyczące przeciwdziałania przemocy, agresji i naruszeń norm na terenie szkoły. Omówiono także zasady działania w sytuacjach, gdy na terenie placówki dochodzi do zdarzeń wymagających interwencji policji.
Organizatorzy podkreślili praktyczny cel szkolenia - zacieśnienie współpracy między szkołą a służbami oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczniów poprzez ujednolicone procedury. Policja oceniła, że takie spotkania przyczyniają się do kształtowania właściwych postaw u młodzieży i mogą ograniczyć ryzyko eskalacji zachowań łamiących prawo.
na podstawie: KMP Toruń.
Ostatnie Artykuły

Witraże, królowie i gotyk - Ratusz Staromiejski świętuje sztukę

Toruńska ESKAPADA 2026 otwiera muzealne drzwi i prowadzi za kulisy regionu

Toruń zajrzy do kuchni książek - edytorstwo pod lupą w Książnicy

Toruń wystawia ponad 40 hektarów ziemi i otwiera nowy etap dla biznesu

Na Rudaku i Stawkach pojawi się szansa na pozbycie się problematycznych odpadów

Na Kościuszki i Batorego ruch zwęża się do skrętów w prawo

Prawo, samorząd i staż w jubileuszowej edycji konkursu dla uczniów

Siedmiu kierowców wpadło na A1 po świątecznym poranku

Hirudoterapia w łagodzeniu bólu stawów – czy pijawki mogą pomóc w chorobach reumatycznych?

Toruń pokazuje najmłodszych bez telefonu i ostrzega przed ekranowym nawykiem

Toruńska seniorka oddała 40 tysięcy - potem ruszyły zatrzymania

Motocykl bez rejestracji, kierowca bez prawa jazdy i z prawie dwoma promilami

28 kolizji i jeden wypadek - toruński weekend miał też mocny policyjny gest

