Wdzięczność dla pierwszego prezydenta Torunia po 1989 roku

FOT. Urząd Miasta Toruń
Podczas wizyty u dr. Jerzego Wieczorka nie chodziło wyłącznie o kurtuazyjne życzenia. W tym spotkaniu wróciła pamięć o mieście, które po ustrojowym przełomie trzeba było układać niemal od nowa. Łukasz Walkusz i Rafał Pietrucień przyszli z podziękowaniem za pracę, której skutki wciąż są widoczne w Toruniu. To właśnie takie chwile przypominają, że historia samorządu nie kończy się na dawnych kadencjach.
- Wizyta, która przywołała początki nowego samorządu
- Droga od Krakowa i UMK do odpowiedzialności za całe miasto
- Reformy i inwestycje, które zostały w Toruniu na dłużej
Wizyta, która przywołała początki nowego samorządu
Na spotkaniu z dr. Jerzym Wieczorkiem przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz oraz I Zastępca Prezydenta Rafał Pietrucień przekazali życzenia zdrowia i spokojnych chwil w gronie najbliższych. W ich słowach wybrzmiała przede wszystkim wdzięczność za lata pracy w czasie, gdy samorząd dopiero nabierał kształtu, a miasto potrzebowało nie tyle efektownych deklaracji, ile konkretnych decyzji.
„Pana zaangażowanie, odpowiedzialność oraz wizja rozwoju Torunia pozostawiły trwały ślad w jego historii i w pamięci mieszkańców” – podkreślił Łukasz Walkusz.
To nie była tylko oficjalna uprzejmość. W takim geście zawiera się uznanie dla człowieka, który współtworzył podstawy miasta działającego już według nowych reguł. Dla Torunia to ważny fragment pamięci – nieco cichszy niż wielkie rocznice, ale znacznie bliższy codzienności mieszkańców.
Droga od Krakowa i UMK do odpowiedzialności za całe miasto
Jerzy Wieczorek urodził się w Krakowie w 1940 roku. Najpierw związał się z górnictwem na Akademii Górniczo-Hutniczej, później wybrał fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1974 roku obronił doktorat na UMK, a jego droga zawodowa i społeczna prowadziła dalej przez zaangażowanie w opozycję demokratyczną i NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego został internowany.
W 1990 roku objął funkcję pierwszego prezydenta Torunia w nowej rzeczywistości samorządowej. To był moment, w którym miasto potrzebowało ludzi zdolnych łączyć wiedzę, odwagę i umiejętność działania pod presją. Wieczorek wszedł w ten czas z doświadczeniem naukowca i społecznika, a to połączenie okazało się dla Torunia szczególnie ważne.
Reformy i inwestycje, które zostały w Toruniu na dłużej
W czasie jego prezydentury zadziało się dużo więcej niż tylko zmiana nazwisk na urzędowych tablicach. Toruń przechodził wtedy przez proces porządkowania spraw, które decydowały o jakości życia na lata. Wśród najważniejszych działań znalazły się:
- modernizacja ulic,
- rozwój sieci wodociągowej i gazowej,
- budowa oczyszczalni ścieków,
- unowocześnienie wysypiska odpadów,
- powołanie Straży Miejskiej,
- rozwój życia kulturalnego,
- tworzenie i wzmacnianie instytucji takich jak Dom Muz i Dwór Artusa,
- budowanie kontaktów z Getyngą i Lejdą,
- przystąpienie do „Sieci zdrowych miast” Światowej Organizacji Zdrowia.
Ta lista dobrze pokazuje skalę tamtego czasu. Nie chodziło o jedną spektakularną inwestycję, lecz o żmudne, konsekwentne porządkowanie miasta w wielu obszarach naraz. Z dzisiejszej perspektywy widać, że część decyzji z tamtego okresu do dziś pracuje na codzienność torunian – od infrastruktury po kulturę i miejskie instytucje.
Po zakończeniu kadencji Jerzy Wieczorek pozostał związany z życiem publicznym i naukowym. Był radnym miejskim, wrócił do pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a w latach 1998–2005 kierował Liceum Akademickim w Toruniu. Został też uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i lokalnymi, w tym Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
W takim życiorysie nie ma przypadkowych rozdziałów. Jest za to wyraźny ślad w historii miasta – ślad, który w Toruniu wciąż da się dostrzec, gdy spojrzy się na jego infrastrukturę, instytucje i samorządową pamięć.
na podstawie: UM Toruń.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Toruń). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Senioriada w Toruniu przyciągnęła tłumy. Badania i ćwiczenia w jednym miejscu

Świetlna parada zamknęła Dni Torunia. Rynek Staromiejski tonął w blasku

Robert Małecki z Piernikową Katarzynką. To dla niego najważniejsze wyróżnienie

Darcy Ward doczekał się gwiazdy przy Motoarenie i wrócił wśród braw

W szkołach powiatu toruńskiego zabrzmiał ostatni dzwonek i ważne pożegnania

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

W Toruniu zabrzmiał ostatni dzwonek. 25 tysięcy uczniów zaczęło wakacje

Wymiana z PGE dała Toruniowi teren i spokój na lata

Toruń zajrzy do mrocznej strony rocka z Ozzy’’m Osbourne’’em

Porównywarka ubezpieczeń a przejrzystość OWU – jak czytać warunki bez chaosu

Wakacyjny rozkład zmienia kursy w Toruniu. Linia 141 pojedzie częściej

Granitowe fundamenty na dziedzińcu Ratusza opowiedzą o tym, co najprostsze

Tusz, papier i azjatyckie symbole - rodzinne warsztaty w Toruniu
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu - kontakt, godziny, rejestracja bezrobotnych i wsparcie dla pracodawców
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
- Komisariat Policji Toruń-Podgórz - kontakt, dzielnicowi, zgłaszanie spraw
- Toruńskie Centrum Usług Społecznych - kontakt, godziny, wsparcie
- Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu - kontakt, delegatury, pozwolenia i dotacje
- Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu - kontakt, oddziały, zasady przyjęcia
