Toruń zajrzy do CERN - astrofizyk opowie, jak bada się Wszechświat

Toruń zajrzy do CERN - astrofizyk opowie, jak bada się Wszechświat

W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu szykuje się wieczór dla tych, których ciekawi, co dzieje się tam, gdzie kończy się codzienna wyobraźnia, a zaczyna fizyka cząstek 🔬. 28 maja o godz. 18.00 o pracy CERN opowie Szymon Żywica z toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wstęp jest bezpłatny.

  • Jak to robią w CERN - torunianie usłyszą o laboratorium, które zagląda w głąb materii
  • Szymon Żywica pokaże, dlaczego CERN interesuje nie tylko naukowców
  • Wieczór w Książnicy Kopernikańskiej zacznie się punktualnie o 18.00

Jak to robią w CERN - torunianie usłyszą o laboratorium, które zagląda w głąb materii

CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, to nie jest zwykłe laboratorium. To największe na świecie miejsce, w którym fizycy próbują rozgryźć, z czego naprawdę zbudowany jest świat 🌌.

W takich eksperymentach liczą się technologie z najwyższej półki: ultrawysoka próżnia, magnesy nadprzewodzące i ogromne detektory, które wyłapują zderzenia cząstek subatomowych. Ale za tym całym naukowym gigantem stoją przede wszystkim ludzie - fizycy, inżynierowie i informatycy, którzy składają tę skomplikowaną układankę w całość.

Szymon Żywica pokaże, dlaczego CERN interesuje nie tylko naukowców

Prelekcja ma zejść z poziomu samej technologii na to, co w tej historii najciekawsze: po co właściwie naukowcy tam zaglądają i czego próbują się dowiedzieć o rzeczywistości. W centrum będą pytania o powstawanie masy, różnice między materią a antymaterią, ciemną materię i warunki, jakie panowały we wczesnym Wszechświecie.

To właśnie ten fragment opowieści zwykle najbardziej wciąga publiczność - bo nagle okazuje się, że wielka fizyka nie dzieje się gdzieś daleko, tylko dotyka podstawowych pytań o to, skąd się wzięliśmy i jak działa świat.

Wieczór w Książnicy Kopernikańskiej zacznie się punktualnie o 18.00

Spotkanie odbędzie się 28 maja w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, a początek zaplanowano na godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny, więc to jedna z tych propozycji, do których łatwo zajrzeć po pracy albo po prostu wpaść z ciekawości.

Dla mieszkańców, którzy lubią naukę podaną bez nadęcia, to może być bardzo dobry plan na wieczór ✨.

na podstawie: Książnica Kopernikańska w Toruniu.