17 maja 2019 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościł Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas.

Ambasador Eduardas Borisovas pełni swoją funkcję od 2018 roku. Obecnie przebywa w Toruniu ze swoją pierwszą wizytą. Podczas spotkania z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim Ambasadorowi towarzyszył Konsul Honorowy Republiki Litewskiej Jerzy Bańkowski. Podczas spotkania prezydent Michał Zaleski przedstawił najważniejsze fakty z historii miasta oraz współczesne informacje dotyczące gospodarki, kultury i sportu. Przypomniał o wieloletniej współpracy Torunia z Litwą na różnych polach, a przede wszystkim o relacjach partnerskich Torunia i Kowna.

Ambsador Republiki Litewskiej w Polsce wyraził nadzieję, że toruńskie firmy i toruńscy artyści będą rozwijać współpracę polsko-litewską. - Dziękuję za możliwość tego spotkania. Cieszymy się z dobrej współpracy z Kownem - drugim największym miastem Litwy. Liczę na to, że ta współpraca będzie się pogłębiać na wielu polach - biznesowym, kulturalnym, a także naukowym -zaznaczył Ambasador Eduardas Borisovas.

Podczas spotkania szeroko omówiono również temat sportu i zamiłowania do koszykówki, której litewską dumą jest drużyna Žalgiris Kowno. Po oficjalnym spotkaniu zaplanowano bowiem wspólne kibicowanie w Arenie Toruń podczas meczu Polski Cukier Toruń- Stelmet Enea Zielona Góra w półfinale Energa Basket Ligi.

Fot. Małgorzata Litwin