Jak ograniczyć zużycie baterii w iPhonie?

Nowoczesne smartfony dzięki swojej wysokiej funkcjonalności często zastępują nam inne urządzenia, co znacznie ułatwia codzienne życie. Jednak jednym z najczęściej spotykanych problemów z współczesnymi telefonami jest ich stosunkowo krótki czas pracy na jednym cyklu ładowania. Dotyczy to również iPhone’ów, które nierzadko narażone są na nadmierne zużycie energii, co po części może być spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia. Co zatem zrobić, aby bateria w iPhonie wykazywała się większą wydajnością?

Bateria w iPhonie: odświeżanie aplikacji

Przeciętny użytkownik smartfona posiada na swoim urządzeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu aplikacji mobilnych, które działając w tle przyczyniają się do bardziej intensywnego zużycia baterii. Odświeżanie aplikacji przy braku ich aktywnego użytkowania to spore obciążenie dla akumulatora, które można łatwo zneutralizować. Wystarczy wejść w ustawienia ogólne swojego iPhone’a, odszukać pozycję „Odświeżanie w tle” i przesunąć suwak w lewo.

Bateria w iPhonie: powiadomienia aplikacji

Jak się okazuje, aplikacje mobilne nie tylko swoim automatycznym odświeżaniem przyczyniają się do nadmiernego spadku energii w smartfonie. Wysyłanie powiadomień stanowi nie mniej energochłonną czynność, zwłaszcza gdy liczba aplikacji, które mają do tego uprawnienia może być liczona w dziesiątkach. Wyłączenie powiadomień aplikacji w iPhonie jest równie proste jak odmowa względem ich cyklicznego odświeżania. Wchodzimy w panel ustawień, a następnie klikamy w „Powiadomienia” i odhaczamy wybrane przez nas pozycje.

Bateria w iPhonie: usługi lokalizacji

Coraz więcej aplikacji dostępnych w App Store tuż po pierwszym uruchomieniu żąda od użytkownika zgody na włączenie usług lokalizacyjnych, czego lepiej unikać. Po pierwsze, permanentnie włączony moduł geolokalizacji pochłania sporo baterii, a po drugie może być również realnym zagrożeniem dla naszej prywatności, choć większość programów podkreśla wdrażanie i udoskonalanie procedur związanych z bezpieczeństwem danych.

Bateria w iPhonie: sieci bezprzewodowe

Swobodne korzystanie ze smartfona bez dostępu do sieci byłoby niemal niemożliwe, dlatego też większość użytkowników pozostawia uruchomione funkcje WiFi, transmisji danych czy NFC nawet w momencie, gdy nie są one aktywnie używane. Podobne praktyki niekorzystnie wpływają na wydajność baterii, znacznie ograniczając czas pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania. Z tego względu powszechnie zaleca się wyłączenie sieci bezprzewodowych w smartfonie, kiedy nie są nam potrzebne.

Bateria w iPhonie po kilku latach użytkowania

Nowoczesne akumulatory, choć wydajne, podlegają procesowi chemicznego starzenia się, czego nie można uniknąć. Przyjmuje się, że bateria w iPhonie traci swoje właściwości po 2-3 latach użytkowania telefonu, co daje od 500 do 700 cykli ładowania. Chcąc w pełni korzystać z potencjału telefonu po kilku latach od jego zakupu warto rozważyć wymianę baterii w iPhonie. Koszt takiego przedsięwzięcia uzależniony jest od modelu smartfona od Apple, jednak najwyższych cen można oczekiwać w autoryzowanych serwisach producenta.

Pomocy można szukać w pogwarancyjnych serwisach Apple w Warszawie lub innych większych miastach, jednak tylko w placówkach cieszących się uznaniem wśród innych klientów. Profesjonalne serwisy gwarantują kompleksową optymalizację smartfonów, włącznie z takimi usługami jak wymiana szybki iPhone w razie jej uszkodzenia.