UM Toruń: Rocznica Porozumień Sierpniowych

2 min czytania

Toruń uczcił 40. rocznicę Sierpnia 1980 roku. W katedrze śś. Janów odbyła się uroczysta msza św. Z okazji jubileuszu toruńsko-włocławski odział Solidarności został uhonorowany przez prezydenta Torunia Medalem Stulecia.

Mija 40 lat od tzw. Porozumień Sierpniowych. W 1980 roku, w wyniku strajków robotniczych, które objęły wiele polskich miast władze PRL zawarły z komitetami strajkowymi cztery porozumienia. Zobowiązały się w nich m.in. do ograniczenia cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976 roku oraz zwiększenia samodzielności przedsiębiorstw i udziału samorządu robotniczego w zarządzaniu. Efektem porozumień było także powołanie do życia NSZZ Solidarność”.

Ten moment nakazuje całemu Toruniowi powrót do pamiętnego Sierpnia’80, rozbudzonych wówczas polskich marzeń i aspiracji społecznych, poczucia wolności i jedności narodowej, a także uznania praw pracowniczych i ludzkich za fundament życia publicznego w naszym kraju napisał w liście do Przewodniczącego Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność” Tomasza Jeziorka prezydent Torunia Michał Zaleski - Po 40 latach wciąż doceniamy w samym Toruniu i całej Polsce starania o to, by polska wolność była oparta na solidarnym wzroście: zapewniająca sprawiedliwy podział wypracowanych dóbr, równe szanse obywateli i służebną rolę wszystkich organów państwowych.

Z okazji jubileuszu Toruńsko-Włocławski odział NSZZ Solidarność” został uhonorowany przez prezydenta Michała Zaleskiego Medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski 1920-2020.

W ramach obchodów rocznicy w Toruniu odbyła się uroczysta msza św. w katedrze śś. Janów. Delegacja miejska złożyła również kwiaty pod tablicą Solidarności na Łuku Cezara oraz pod pomnikiem patrona Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki.

Region Toruńsko Włocławski NSZZ Solidarność powstał w 2006 r. w wyniku przyłączenia do Regionu Toruńskiego Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Włocławek), a kilka miesięcy później Oddziału Inowrocław. Jednak początki NSZZ Solidarność w naszym regionie sięgają 1980 r. Wystąpienie robotników Gdańska i Szczecina spowodowało odzew w województwie toruńskim. 21 sierpnia załoga Towimoru przystąpiła do strajku. 15 października 1980 r. w Towimorze delegaci zakładowych komitetów założycielskich Regionu Toruńskiego wybrali Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego z Edwardem Strzyżewskim na czele. 4 lipca 1981 r. powołano stałe władze Regionu Toruńskiego NSZZ ‘Solidarność z przewodniczącym Antonim Stawikowskim.

W Regionie Toruńskim zrzeszonych było ok. 150 tysięcy członków. Po 13 grudnia 1981 r. podziemne struktury Solidarności istniały przez cały okres delegalizacji związku na szczeblach zakładowych oraz na poziomie regionalnym. Po wyborach w czerwcu 1989 r. część działaczy związkowych, również z naszego regionu, zaangażowała się w działalność polityczną. Po roku 1989 związek zawodowy Solidarność był motorem przemian demokratycznych w Polsce. Region Toruński NSZZ Solidarność aktywnie bronił pracowników zakładów pracy województwa organizując protesty i manifestacje wspierając strajki, a także zapewniając pomoc prawną w biurze Zarządu Regionu.

_fot. Adam Zakrzewski
_

Urząd Miasta Torunia,

torun.pl/pl/rocznica-porozumien-sierpniowych

Autor: krystian