Dzieci i młodzież oraz osoby aktywne zawodowo będą mogły skorzystać z programu „Postawa to podstawa” na lata 2021-2025, który radni przyjęli podczas sesji w dniu 21 stycznia 2021 r.

Program ten realizowany jest od 2016 roku, podczas 26. sesji radni wyrazili zgodę na jego kontynuację w latach 2021-2025.

Adresatami programu „Postawa to podstawa” są różne grupy wiekowe mieszkańców, dlatego program realizowany będzie w dwóch modułach:

  • Moduł I - skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceów w trzech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat oraz pracowników oświaty, pielęgniarek szkolnych, rodziców i opiekunów (badaniami przesiewowymi zostaną objęci uczniowie szkół podstawowych i liceów) – ok. 1000 osób rocznie,
  • Moduł II - skierowany do mieszkańców Torunia,kobiet i mężczyzn, aktywnych zawodowo, cierpiących na schorzenia kręgosłupa – ok. 120 osób rocznie.

Celem głównym programu jest zmniejszenie występowania wad postawy u dzieci poprzez kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz wczesne wykrywanie, diagnozowanie i korygowanie wad postawy, a także wyrobienie u nich nawyku prawidłowej postawy ciała. W przypadku osób dorosłych uczestnictwo w programie ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych wraz z poprawą ich samopoczucia. Uczestnicy programu będą brać udział w ćwiczeniach korekcyjnych, a także w spotkaniach teoretycznych.

Na realizację programu w roku 2021 pozyskane zostało dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 79 656 zł. Łączny koszt realizacji programu w 2021 szacowany jest na 214 tys. zł.