Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Dentysta to lekarz jak każdy inny, którego odwiedzamy z konieczności dbania o swoje zdrowie. Jednak z jakiegoś powodu wizyta w gabinecie dentystycznym nawet przez dorosłych uważana jest za coś naprawdę nieprzyjemnego. Często wiąże się to dziecięcą traumą spowodowaną przez złe przygotowanie do wizyty u dentysty, niewspierających rodziców, budzącego grozę stomatologa czy bolesność zabiegów. Pierwsze doświadczenia dziecka związane z gabinetem dentystycznym często mają wpływ na całe późniejsze życie i przekładają się na zdrowie zębów w dorosłości. Dlatego warto zapewnić dziecku dobry start i przekonać go że wizyta u dentysty to nic strasznego. Jak to osiągnąć? Jest kilka sposobów dzięki którym możesz uchronić dziecko przed bolesną traumą.

Oswajanie z gabinetem dentystycznym od wczesnych lat

Według zaleceń stomatologów specjalizujących się w pedodoncji, pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się już gdy zaczną pojawiać się pierwsze mleczne zęby, czyli w okresie od 6 do 12 miesiąca życia. Może wydawać się to dosyć dziwne, przecież to dopiero początek ząbkowania i jest mało prawdopodobne, by takie zęby wymagały leczenia. W większości przypadków tak jest, ale nawet w tak młodych wieku może powstać próchnica pochodząca chociażby od zasypiania z butelką w buzi lub picia słodkich herbatek. Stomatolog na pierwszej wizycie kontroluje rozwój zębów, stan szkliwa i sprawdza prawidłowość zgryzu oraz może udzielić rodzicom wszelkich niezbędnych informacji dotyczącej profilaktyki. Wizyty kontrolne z dzieckiem według zaleceń powinny odbywać się regularnie co 3 do 6 miesięcy. Poza systematyczną kontrolą uzębienia to także świetny sposób na oswojenie dziecka z gabinetem dentystycznym, narzędziami, które są używane podczas wizyty i samym dentystą. Taka adaptacja pozwala przekonać się dziecku, że wizyty u stomatologa nie muszą być nieprzyjemne. W przypadku gdy pierwsza wizyta odbywa się dopiero wtedy gdy dziecko skarży się na ból zęba, może być to dla niego traumatyczne przeżycie, które później będzie kojarzyć wyłącznie ze strachem.

Znalezienie przyjaznego dzieciom gabinetu

Jeśli już za późno na powolne oswajanie dziecka z gabinetem dentystycznym, w przypadku potrzeby pójścia do stomatologa, warto rozejrzeć się za kliniką która specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. W takich miejscach pracują dentyści, którzy kształcili w kierunku pedodoncji czyli działu stomatologii zajmującym się profilaktyką i leczeniem próchnicy u dzieci. Mają odpowiednie podejście do małych pacjentów i wiedzą jak bezpiecznie przeprowadzić je przez cały zabieg. Są cierpliwi, empatyczny i tłumaczą krok po kroku co będą robić, przez co zmniejszają strach dziecka przed nieznanym doświadczeniem. Po za tym takie gabinety dentystyczne są także wyposażone specjalnie na przyjęcie małych pacjentów. Często posiadają kolorowe dekoracje i sprzęty umożliwiające odwrócenie uwagi dziecka od wykonywanego zabiegu. W przypadku silnego strachu dziecka mogą także zastosować sedację wziewną. Wszystko o sedacji wziewnej dowiesz się z tego artykułu: Gaz rozweselający u dentysty – czym jest sedacja wziewna? Wizyta w takim gabinecie dentystycznym pozwoli na skuteczniejsze leczenie zębów i wpłynie na pozytywniejsze nastawienie dziecka do dentysty.

Dobre nastawienie rodziców

Twój niepokój związany z dentystą, może wpływać na odczucia i zachowania dziecka, dlatego warto odciąć się od negatywnych emocji i nie przekazywać ich dalej. Rozmowa z twoją pociechą przed wizytą w gabinecie stomatologicznych jest bardzo ważna. Możesz wyjaśnić po co idziecie do dentysty i co może go tam spotkać, ale należy robić to spokojnie i w żadnym razie nie straszyć dziecka. Opanowanie i spokój przyda się także podczas samej wizyty. Zapewnienie dziecka, że wszystko jest w porządku, może pomóc mu w lepszym przystosowaniu się do sytuacji.

Jak sprawić by wizyta w gabinecie dentystycznym nie była dla dziecka traumatyczna?