Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

Jest nieduży, szybki, zwrotny i pomoże ratować torunian w sytuacjach zagrożenia. 3 marca 2021 r. do Torunia dotarł długo wyczekiwany motoambulans.

Pojazd został zakupiony przez miasto z budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok. Projekt "MotoAmbulans na ulicach Torunia" został zgłoszony przez mieszkańca Torunia Michała Jarskiego w puli projektów ogólnomiejskich. W głosowaniu otrzymał 2381 głosów poparcia i został zakwalifikowany do realizacji.

Motoambulans wyposażony w sprzęt medyczny oraz sygnały świetlne i dźwiękowe, prowadzony przez doświadczonego kierowcę-ratownika medycznego, może być wykorzystywany jako pojazd ratunkowy lub do przewozu np. krwi. Dzięki niewielkim rozmiarom może przedostać się przez zakorkowane skrzyżowania i dotrzeć w trudno dostępne miejsca, np. zastawione pojazdami uliczki osiedlowe, znacznie skracając czas dojazdu do poszkodowanych, dla których liczą się przede wszystkim pierwsze minuty. To one nierzadko decydują o tym, czy dana osoba przeżyje lub powróci do pełni zdrowia. Obecny w ciągu paru minut ratownik udzieli pierwszej pomocy i zaopatrzy poszkodowanego, czekając na ewentualny przyjazd standardowego ambulansu. Pojazd ma też zalety ekonomiczne - jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż zwykłych karetek. Podobne pojazdy funkcjonują na świecie od wielu lat. Ma je również coraz więcej miast w Polsce, m.in. Bydgoszcz i Włocławek.

W środę 3 marca 2021 r. firma MediCardia Monika Modlińska dostarczyła motoambulans do Torunia. Motocykl marki BMW R 1250 GS Adventure rocznik 2021 przyjechał do Torunia transportem. Wraz ze specjalistycznym wyposażeniem i kombinezonem dla kierowcy-ratownika kosztował 229 927 zł. Użytkownikiem motoambulansu będzie Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu z którym zostanie zawarta stosowna umowa użyczenie. Zanim jednak pojazd będzie mógł pełnić swoją rolę na ulicach Torunia, konieczne jest jeszcze jego zarejestrowanie oraz ubezpieczenie.

Fot. Adam Zakrzewski