13.12.2022
godz. 18.30

Koty w sztuce

Tym razem w SztukArteriach przekrojowa historia o zwierzętach, które podbiły świat i… Internet. Bohaterami naszego kolejnego wykładu będą bowiem koty.

Te sympatyczne czworonogi towarzyszą człowiekowi od dawna, nic więc dziwnego, że także odnalazły swoje miejsce w sztukach wizualnych. Czczono je, ale i nienawidzono. Były symbolami i atrybutami, kojarzyły się ze złem, czarownicami i szatanem, ale budziły też skojarzenia z ciepłem domowego ogniska. Bano się ich, ale podziwiano. Na obrazach uwieczniali je mistrzowie sztuki dawnej i sztuki nowoczesnej. Leonardo da Vinci, Albrecht Durer, Francisco Goya, ale też Renoir, Witkacy, a nawet Pablo Picasso. Wielcy twórcy i ci, o których dziś już mało kto pamięta. Jaka jest jednak w istocie rola kotów w sztukach wizualnych?

Podczas naszego wykładu spróbujemy prześledzić sobie kocią historię sztuki. Od czasów prehistorycznych po sztukę współczesną. Jak zawsze wystąpienie skrzyć będzie się od anegdotek, ciekawych historii i wielu obrazków. Na których oczywiście będą koty!

Wykład będzie można obejrzeć na żywo 13 października 2022 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury przy Szpitalnej 8, jak również uczestniczyć w nim on-line oglądając na profilach WOAKu

Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

SztukArterie – Koty w sztuce
13 grudnia 2022, godz: 18:30
Szpitalna 8, a także profil na Facebooku
Wstęp wolny

REGULAMIN WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH WOAK