Kierowcom samochodów przypominamy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na tragiczne skutki wypadków drogowych. W tym tygodniu doszło, niestety, do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem jednośladów. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i rozsądek.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa, czy też poduszki powietrzne jest bardzo niebezpieczne.

Ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla policjantów toruńskiej drogówki. Pomimo wielu apeli nadal na toruńskich drogach dochodzi do kolizji i wypadków, których można było uniknąć.

W miniony poniedziałek (11.09.2023) na ul. Równinnej w Toruniu 73-letni kierowca opla nie ustąpił pierwszeństwa 43-letniemu rowerzyście, który jechał po wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów. W środę (13.09.2023) 65-letnia kierująca oplem na ul. Kanarkowej w Przysieku wykonując manewr cofania, nie zachowała szczególnej ostrożności i potrąciła 81-letniego cyklistę. Tego samego dnia na ul. Gagarina w Toruniu 31-letni kierowca daci wyjeżdżając z parkingu, nie ustąpił pierwszeństwa 30-letniemu motocykliście. Według wstępnych ustaleń policjantów we wszystkich tych zdarzeniach zawinili kierujący osobówkami. Dwóch niechronionych uczestników ruchu drogowego trafiło do szpitala, doznając obrażeń, w wyniku których powrót do pełni zdrowia zajmie powyżej tygodnia.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, często doznaje bardzo poważnych obrażeń, skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym, zarówno dla kierującego pojazdem, jak i pieszego, rowerzysty czy kierującego motocyklem może powodować uraz do końca życia.


Autor: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński
Publikacja: sierż. sztab. Sebastian Pypczyński