UM Toruń: W marcu startuje rekrutacja do przedszkoli i szkół na rok 2024/2025
Wiosenne poruszenie wśród toruńskich rodziców nabrało tempa - zbliża się rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Torunia, miasto przygotowuje się do kolejnego etapu edukacyjnej podróży, oferując im miejsca, które rozpoczną ich przygodę z nauką.
  1. Rekrutacja do przedszkoli i klas I szkół podstawowych w Toruniu rozpocznie się 4 marca 2024 r.
  2. Trwać będzie do 15 marca, z wyjątkiem oddziałów sportowych, dla których termin kończy się 8 marca.
  3. W mieście dostępnych będzie 1448 miejsc w przedszkolach oraz 1833 miejsca w klasach pierwszych szkół podstawowych.
  4. Rekrutacja dotyczy przedszkoli miejskich, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych, prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  5. Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, podkreśla, że w rekrutacji decyduje system punktowy, a nie kolejność zgłoszeń.
  6. Jolanta Węder zapewnia, że przedszkola są gotowe na nową pulę rekrutacyjną, a rodzice dotychczas uczęszczających dzieci złożyli już deklaracje kontynuacji.
  7. Po raz pierwszy otwarta zostanie Szkoła Podstawowa nr 12 z oddziałami przedszkolnymi.

Toruń przygotowuje się do przyjęcia nowej fali młodych uczniów. Z niecierpliwością czekają na to zarówno dzieci, jak i ich rodzice, którzy już niedługo będą musieli podjąć ważne decyzje dotyczące edukacyjnej ścieżki swoich pociech. Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że miasto zdołało przygotować wystarczającą liczbę miejsc, aby zaspokoić potrzeby wszystkich toruńskich dzieci, które w tym roku osiągną wiek przedszkolny lub szkolny. Zgodnie z jego słowami, "Gmina Miasta Toruń prowadzi 18 przedszkoli oraz 16 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Do tego grona dołączy Szkoła Podstawowa nr 12, co zwiększy naszą ofertę edukacyjną".

Proces rekrutacji, chociaż może wydawać się złożony, jest zaplanowany w sposób, który ma na celu maksymalne ułatwienie rodzicom zapisania dziecka do wybranej placówki. Anna Łukaszewska, wskazując na specjalną sekcję na stronie miasta, przypomina, że dostępne są tam wszystkie niezbędne informacje, z którymi rodzice powinni się zapoznać przed wypełnieniem wniosku rekrutacyjnego. "Pamiętajmy, nie decyduje kolejność złożenia wniosków, ale punkty przyznawane w trakcie rekrutacji" - dodaje Łukaszewska, podkreślając obiektywny charakter procesu wyboru.

Dla rodziców, których dzieci już uczęszczają do przedszkoli i szkół, ważne jest, by złożyli oni deklaracje kontynuacji edukacji. Jolanta Węder z Przedszkola Miejskiego nr 5 informuje, że większość rodziców już to zrobiła, dzięki czemu placówki mogą precyzyjnie planować liczbę dostępnych miejsc na kolejny rok szkolny. Ponadto, z entuzjazmem zaznacza możliwości, jakie otwiera przed rodzicami i dziećmi nowo utworzona Szkoła Podstawowa nr 12.

Dla Torunia edukacja najmłodszych jest priorytetem, a rozbudowana infrastruktura przedszkolna i szkolna stanowi solidny fundament dla przyszłego rozwoju miasta. Proces rekrutacyjny, mimo swojej formalności, jest ważnym krokiem na edukacyjnej ścieżce każdego dziecka, dlatego też miasto stara się zapewnić jak najwięcej wsparcia i informacji dla rodziców w tym kluczowym momencie.


Wg inf z: UM Toruń