Toruń świętował Dzień Flagi RP z patriotycznym rozmachem
Wczorajszy dzień w naszym mieście upłynął pod znakiem patriotyzmu i wspólnoty. Mieszkańcy oraz goście miasta zgromadzili się, by uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obfitujący w liczne wydarzenia i uroczystości.
  1. Uroczyste rozpoczęcie obchodów z udziałem wojska i podniesienie flagi na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
  2. Przemówienie prezydenta Michała Zaleskiego, który podkreślił znaczenie flagi narodowej i historii miasta.
  3. Piknik patriotyczny na Rynku Staromiejskim z warsztatami dla dzieci, muzyką i śpiewem pieśni patriotycznych.
  4. Wieczorny koncert Orkiestry Wojskowej, który zgromadził liczne tłumy mieszkańców i turystów.

Wczorajsze świętowanie rozpoczęło się od podniosłej ceremonii wojskowej, podczas której wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt. Wydarzenie to miało miejsce na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, co miało szczególne znaczenie symboliczne, nawiązując do historycznego wkładu tej instytucji w obronność kraju.

Prezydent Michał Zaleski, w swoim przemówieniu, wyraził radość z możliwości świętowania tego dnia w tak znaczącym miejscu. "Jest to chwila bardzo radosna. Nic bowiem nie zastąpi wzruszającej wymowy wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi w wojskowej asyście i nic nie zastąpi polskiej aury, polskiego myślenia o tym czasie, o tym świętowaniu. Dzisiaj czas, kiedy mówimy o barwach biało-czerwonych, kiedy chcemy zaakcentować to co z nimi się wiąże, a więc wyrazić naszą miłość do Ojczyzny," mówił prezydent.

Wspominając o historii, prezydent przypomniał o znaczeniu roku 1920, kiedy to miasto wróciło do niepodległej Rzeczypospolitej, oraz o roli Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w kształtowaniu kadr oficerskich. Podkreślił również piękno i modernizację miasta, zwłaszcza Bulwaru Filadelfijskiego, który stał się miejscem przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Popołudnie upłynęło w rodzinnej atmosferze na Rynku Staromiejskim, gdzie odbył się piknik patriotyczny. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych, a dorośli w grze miejskiej, co pozwoliło na kultywowanie wartości patriotycznych i poszerzanie wiedzy o historii kraju. Piknik zakończył się wspólnym śpiewem i muzyką, co jeszcze bardziej umocniło poczucie wspólnoty.

Wieczorem Rynek Staromiejski zamienił się w arenę muzycznego wydarzenia, gdzie Orkiestra Wojskowa wraz z solistami zapewniła niezapomniane wrażenia muzyczne, idealnie zamykając dzień pełen patriotyzmu i dumy narodowej.

Prezydent podziękował wszystkim za obecność i zaangażowanie, które sprawiły, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na długo zostanie w pamięci uczestników jako wydarzenie pełne godności i wspólnych wartości.


Wg inf z: Urząd Miasta Toruń