PTTK zaprasza na wycieczkę wzdłuż Wisły i Rubinkowa już 6 lipca
Zapraszamy na dwie wyjątkowe wycieczki organizowane przez Oddział Miejski PTTK. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć uroki Wisły oraz poznać historie związane z Rubinkowem. Wyprawy poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Dorota Dobrańska.

Wędrówka wzdłuż Wisły – spotkanie z królową polskich rzek

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Tym razem szlak wycieczki będzie wiódł wzdłuż Portu Drzewnego i Wisły. Wydarzenie odbędzie się 6 lipca 2024 roku, a uczestnicy spotkają się o godz. 9:10 na przystanku MZK Port Drzewny. Dojazd możliwy jest autobusami linii 40 i 131.

Trasa zaplanowanej wędrówki liczy około 10 km. Jest to doskonała okazja, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i odkryć uroki Wisły – najdłuższej polskiej rzeki, której długość wynosi 1047 km. Wisła przepływa przez wiele miast, w tym Toruń, Warszawę, Kraków i Gdańsk, a jej dorzecze obejmuje 168 700 km². Rzeka ta odprowadza wody z południa na północ kraju, aż do Morza Bałtyckiego.

Historia i ciekawostki związane z Rubinkowem

W środę 10 lipca zapraszamy seniorów na wycieczkę z cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników odbędzie się o godz. 10:00 przy przystanku MZK (Przybyłów) na Rubinkowie II. Tematem wiodącym wycieczki będą „Sławni ludzie dawnego Torunia – Rubinkowski”. Trasa do przejścia wynosi około 6 km.

Jakub Kazimierz Rubinkowski, od którego nazwiska pochodzi nazwa Rubinkowo, od 1696 roku prowadził interesy kupieckie między Toruniem, Gdańskiem i Polską. W latach 1702-1704 nabył trzy posiadłości, które przekształcił w folwark szlachecki. Otrzymał od króla Augusta II przywilej na założenie folwarku, który później potwierdził król Stanisław Leszczyński. Rubinkowski zbudował tam m.in. dworek, karczmę, browar i gorzelnię. Był znany z posiadania dużego stada owiec oraz licznych zabudowań gospodarczych.

Rubinkowski był także mianowany poczmistrzem królewskim w Toruniu w 1715 roku przez króla Augusta II Mocnego. Po jego śmierci, majątek przejęła wnuczka Klementyna Riess, która wyszła za Władysława Murawskiego.

Zapraszamy do udziału

Obie wycieczki to doskonała okazja, aby poznać historię i przyrodę okolic. Przewodnikiem będzie Dorota Dobrańska, przodownik turystyki pieszej PTTK, która z pasją opowie o ciekawostkach związanych z trasą. Udział w tych wydarzeniach to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu i zdobycie nowej wiedzy o naszej okolicy.


Na podst. Urząd Miasta Toruń