Harcerze i skauci zakończyli zlot koncertem na Aeroklubie Pomorskim
Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów „Wicek” 2024 zakończył się w Toruniu wyjątkowym wydarzeniem. Uczestnicy mieli okazję do wzajemnej integracji oraz refleksji nad wartościami, które przekazywał im bł. Stefan Wincenty Frelichowski, ich patron.

Rocznice i wartości: Zlot „Wicek” 2024 w Toruniu

Od 3 do 7 lipca 2024 r. harcerze i skauci z całego świata zebrali się w Toruniu na Międzynarodowym Zlocie „Wicek”. To największe harcerskie wydarzenie lata w województwie kujawsko-pomorskim odbywało się w roku szczególnych jubileuszy: 25-lecia powstania województwa oraz 25. rocznicy beatyfikacji bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.

Wicek bez granic: Spotkanie na terenie Aeroklubu Pomorskiego

Główne wydarzenie zlotu, „Wicek bez granic”, miało miejsce 6 lipca 2024 r. na terenie Aeroklubu Pomorskiego. Harcerze uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, podczas którego rozmawiali o wartościach przekazywanych przez bł. ks. Stefana Frelichowskiego oraz św. Jana Pawła II. W spotkaniu uczestniczył również zastępca prezydenta miasta, Rafał Pietrucień, który wyraził radość z obecności harcerzy w Toruniu. – Cieszę się, że tu jesteście i pokazujecie jak ważne w życiu są takie wartości, jak przyjaźń, lojalność, wierność ideałom – mówił Rafał Pietrucień.

Msza święta i turniej sportowy: Dzień pełen aktywności

W ramach zlotu odbyła się także msza św. w intencji rychłej kanonizacji bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Harcerze mieli okazję do wspólnej modlitwy i refleksji nad życiem swojego patrona. Po duchowych przeżyciach przyszedł czas na integrację poprzez sport – zorganizowano turniej, który dostarczył uczestnikom wiele radości i zdrowej rywalizacji.

Muzyczne zakończenie: Koncert Kobranocki i pokaz laserowy

Wieczorem, zlot zakończył się koncertem toruńskiego zespołu Kobranocka. Muzyczne występy przyciągnęły licznych uczestników, którzy mogli wspólnie bawić się przy dźwiękach lokalnej kapeli. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz laserowy zatytułowany „Opowieść o Wicku”, który w spektakularny sposób upamiętnił postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Wydarzenia takie jak Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów „Wicek” ukazują, jak ważne są wartości i tradycje w życiu młodych ludzi. Toruń po raz kolejny stał się miejscem, gdzie harcerze mogli się spotkać, integrować i czerpać inspirację z życia swojego patrona.


Opierając się na: UM Toruń