Ruszy projekt przebudowy ul. Olsztyńskiej - geodezja, projekty i plan objazdów

2 min czytania
Ruszy projekt przebudowy ul. Olsztyńskiej - geodezja, projekty i plan objazdów

Pod koniec października podpisano umowę na rozbudowę ul. Olsztyńskiej w Toruniu, a wokół inwestycji zaczyna robić się coraz bardziej technicznie — geodeci mierzą teren, a wykonawca przygotowuje szczegółowe projekty. Z firmą Balzola Polska rozmawiał przedstawiciel MZD, który przekazał, co kierowcy i mieszkańcy mogą spodziewać się w pierwszych miesiącach prac. Atmosfera jest robocza, ale planowanie idzie z myślą o jak najmniejszych utrudnieniach dla ruchu.

  • Jak rozpoczną się prace na ul. Olsztyńskiej
  • Organizacja ruchu w Toruniu podczas przebudowy
  • Zakres prac - wiadukt, sieci i terminy kolejnych etapów

Jak rozpoczną się prace na ul. Olsztyńskiej

Po podpisaniu umowy wykonawca wszedł w etap przygotowań projektowych. Zlecone zostały pomiary geodezyjne, które mają posłużyć do opracowania projektów wykonawczych m.in. dla wiaduktu, dróg oraz sieci podziemnych. Prace terenowe nad przygotowaniem placu budowy zaplanowano na luty — w tym czasie prowadzone będą prace poza jezdnią i nie przewiduje się istotnych zmian w organizacji ruchu. Informacje i szczegóły przekazywał Marek Kamiński - Dyrektor Operacyjny Balzola Polska.

Organizacja ruchu w Toruniu podczas przebudowy

Objazdy mają wejść w życie dopiero po wejściu na teren budowy, czyli — jak deklaruje wykonawca — wiosną przyszłego roku. W pierwszej fazie wykonana zostanie jedna nitka jezdni, a ruch będzie sukcesywnie przekierowywany na nowo wybudowane odcinki tak, by utrzymać przejezdność ul. Olsztyńskiej jak najdłużej. Wstępne koncepcje organizacji ruchu mają zostać zaprezentowane i skonsultowane z mieszkańcami oraz radami okręgów na przełomie stycznia i lutego.

Zakres prac - wiadukt, sieci i terminy kolejnych etapów

Po opracowaniu i zatwierdzeniu projektów ruszy przebudowa sieci podziemnych oraz usuwanie kolizji z nową infrastrukturą. Ten etap prac planowany jest na drugi kwartał 2026. Wykonawca podkreśla, że harmonogram przewiduje najpierw realizację robót przygotowawczych i projektowych, a dopiero potem prace związane z przebudową nawierzchni i konstrukcji wiaduktu.

Perspektywa mieszkańca: do momentu pełnego wejścia na plac budowy największe utrudnienia mają mieć charakter przygotowawczy i prowadzone będą poza jezdnią, dlatego codzienne dojazdy nie powinny się znacząco pogorszyć jeszcze tej zimy. Warto śledzić komunikaty MZD — najważniejsze informacje o proponowanych objazdach i terminach konsultacji mają się pojawić przy prezentacji koncepcji na przełomie stycznia i lutego. Kierowcy powinni przygotować się na fazę z ruchem naprzemiennym oraz na to, że w kolejnych miesiącach część ruchu zostanie skierowana na nowo wybudowane nitki jezdni.

na podstawie: Zarząd Dróg Toruń.

Autor: krystian