Plakaty Macieja Płatka zamienią WOAK w galerię emocji i ironii

FOT. WOAK
Na 4. piętrze WOAK-u plakat przestaje być tylko nośnikiem informacji i zaczyna opowiadać o człowieku. Wystawa Macieja Płatka pokazuje prace, które łączą humor, przesadę i uważność na sprawy codzienne, a przy tym nie gubią graficznej dyscypliny. Podczas otwarcia 9 kwietnia o 17.30 w Toruniu pojawi się świeży zestaw projektów młodego twórcy, a sama ekspozycja zostanie z widzami przez wiele tygodni. To propozycja dla tych, którzy lubią sztukę z pazurem, ale bez nadęcia.
- Plakat, który nie chce tylko zdobić ściany
- Szkic, faktura i emocja jako punkt wyjścia
- Twórczy Ferment otwiera drzwi młodym artystom z regionu
Plakat, który nie chce tylko zdobić ściany
Plakat w ujęciu Macieja Płatka nie jest dekoracją ani czystą reklamą. To raczej krótka, celna opowieść zbudowana z obrazu, skrótu i mocnego skojarzenia. Artysta traktuje tę formę jak pole do syntezy – kilka znaków, prosty układ, a w środku temat, który potrafi zahaczyć o emocje, kulturę albo codzienny niepokój.
Na wystawie w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury zobaczyć można najnowsze projekty, które powstawały z myślą o sprawach społecznych, zjawiskach kultury i wydarzeniach artystycznych. W tych pracach ważne jest nie tylko to, co widać od razu. Istotne są też druga warstwa znaczeń i ten lekki skręt w stronę ironii, dzięki któremu obraz zostaje w pamięci dłużej niż zwykły afisz.
Szkic, faktura i emocja jako punkt wyjścia
Płatek należy do młodego pokolenia grafików, którzy nie boją się łączyć tradycyjnej pracy ręką z digitalizacją. Zaczyna od szkiców, potem rozwija pomysł na ekranie, ale nie porzuca tego, co nadaje pracy charakter – faktury, śladu narzędzia, niedoskonałości, które w finalnym plakacie potrafią działać mocniej niż perfekcyjny szlif.
W jego realizacjach często pojawia się postać ludzka i napięcia zapisane w emocjach. To właśnie one tworzą główną oś opowieści. Artysta czerpie inspiracje z codzienności, własnych doświadczeń i problemów bliskich osób, dlatego jego plakaty nie brzmią jak zimne ćwiczenia formalne. Są bliższe życiu – czasem zabawne, czasem przewrotne, czasem ostre, ale zawsze oparte na wyraźnym pomyśle.
Twórczy Ferment otwiera drzwi młodym artystom z regionu
Ta wystawa wpisuje się w projekt Twórczy Ferment, który ma wzmacniać debiutujących twórców i twórczynie z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki temu w przestrzeniach kultury pojawiają się nie tylko koncerty i spektakle, ale także wystawy, performanse czy wieczory literackie. To ważne, bo młodzi artyści dostają nie tylko miejsce do pokazania prac, lecz także realną szansę, by wejść w obieg artystyczny regionu.
W przypadku tej ekspozycji warto zapisać sobie kilka konkretnych informacji:
– otwarcie: 9 kwietnia 2026 roku o 17.30
– miejsce: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Kościuszki 75–77, 4. piętro
– prace zostaną pokazane na 4. i 5. piętrze
– wstęp wolny
– czas trwania wydarzenia: około 45 minut
– wystawa czynna do 23 maja 2026 roku
– godziny zwiedzania: w dni powszednie od 8.00 do 20.00, w soboty od 9.00 do 13.00 oraz podczas wydarzeń organizowanych przez WOAK
To jedna z tych prezentacji, które przypominają, że plakat nadal ma siłę. Jeśli jest zrobiony uczciwie i z wyobraźnią, potrafi zatrzymać wzrok szybciej niż długi opis. Właśnie na tym gra Maciej Płatek.
na podstawie: Ośrodek Animacji Kultury Toruń.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (WOAK). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Wyniki rekrutacji już znane. W toruńskich szkołach zostały wolne miejsca

Osiem firm, niespójne rozkłady. Transport Metropolii Toruńskiej czeka na zmiany

Honorowi obywatele Torunia rozmawiali o pamięci miasta

Trzeci pas A1 pod Toruniem coraz bliżej. Jest termin decyzji i plan prac

1515 kontroli na autostradzie. Sześciu kierowców ciężarówek po alkoholu

Japonia, ikigai i rozmowa o sensie podczas PsycheSoboty w Toruniu

Toruńskie firmy mogą ruszyć za granicę z pełnym dofinansowaniem

Szosa Lubicka zwęzi się do dwóch pasów. Zniknie lewoskręt w Jamontta

Dwa dni pracy nad dotacją. WOAK zaprasza osoby działające w kulturze

Piernikarska tradycja doceniona. Muzeum z ważną nagrodą

Smocze pudełko odsłoni tajemnice azjatyckiego rzemiosła w Toruniu

Trzy osoby zginęły w dwóch wypadkach w Toruniu. Dramat na dwóch ulicach

Toruńskie witraże pokażą drugie dno - światło, znaki i historia.

Toruń znów wręczył oficerskie gwiazdki po 23 latach przerwy
Przydatne dane teleadresowe
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna - bilety, godziny kasy, dojazd i program
- Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu - bilety, godziny, wystawy
- Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu - kontakt, adres i godziny
- Parafia św. Antoniego w Toruniu - msze, kancelaria, zasięg
- MZK Toruń - kontakt, kasy biletowe, reklamacje i wynajem taboru
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Toruniu - kontakt, rejestracja, poradnie
