Nad wodą robi się tłoczno - policja ostrzega przed jednym błędem

Wraz z początkiem sezonu nad wodą rośnie liczba ryzykownych zachowań, a policjanci z Torunia przypominają, że do tragedii wystarczy jedna chwila. Alkohol, gwałtowny skok do wody po opalaniu, kąpiel po posiłku albo wejście do rzeki bez asekuracji należą do najgroźniejszych błędów. Funkcjonariusze podkreślają też, że przy dzieciach odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa wprost na dorosłych.
Jak przypomina Komenda Miejska Policji w Toruniu, alkohol przy wodzie jest jednym z głównych czynników, które odbierają kontrolę nawet osobom umiejącym pływać. Wystarczy niewielka ilość, by szybciej doszło do wychłodzenia organizmu, dreszczy, przykurczów mięśni i problemów z oddychaniem. Policjanci zwracają uwagę, że po alkoholu człowiek nie ocenia już realnie własnej sprawności ani sytuacji wokół siebie.
Mundurowi ostrzegają też przed wchodzeniem do wody od razu po opalaniu. Takie działanie może skończyć się szokiem termicznym, bo organizm źle znosi nagłą zmianę temperatury. Podobne ryzyko pojawia się po posiłku, gdy w wodzie może dojść do skurczu żołądka. Bezpieczniej jest korzystać wyłącznie z kąpielisk strzeżonych, wyznaczonych i sprawdzonych przez służby.
Policja przypomina prostą zasadę - biała flaga oznacza kąpiel bezpieczną i nadzorowaną przez ratownika, czerwona flaga to zakaz wchodzenia do wody, a brak flagi oznacza brak nadzoru ratowniczego. Szczególnie niebezpieczne są rzeki, bo nurt potrafi zaskoczyć nawet dobrego pływaka, a pod powierzchnią mogą znajdować się zabagnione miejsca, konary, prądy i inne przeszkody. Funkcjonariusze odradzają też kąpiele po zmroku, skoki na główkę, żarty polegające na fałszywych alarmach oraz wrzucanie do wody osób niepotrafiących pływać.
Przed wypłynięciem na sprzęcie trzeba sprawdzić jego stan techniczny, a na sobie mieć kapok. Policjanci zwracają uwagę, że przy wypłynięciu w głąb jeziora łatwo przecenić swoje siły i nie wrócić już na brzeg o własnych siłach. Jeśli nad wodą pojawi się burza, trzeba natychmiast wyjść z akwenu i opuścić teren. W razie zagrożenia służby trzeba alarmować bez zwłoki pod numerem 112.
To właśnie nad wodą najłatwiej o błędną decyzję, która w kilka sekund zamienia wypoczynek w akcję ratunkową.
na podstawie: KMP Toruń.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ślub na Wiśle przed paradą. Agnieszka i Paweł powiedzieli sobie „tak”

Przepłynęli Wisłę wpław. Rzeczny nurt nie ułatwiał zadania

Brakuje miejsca na garaż? Ściana domu może rozwiązać problem małej działki

Nowy magazyn ochrony ludności powstanie pod Toruniem. Umowa już podpisana

Wisła, wojsko i żużel. Pełny weekend wydarzeń w Toruniu

130 pomysłów Torunian pod głosowanie. Każdy głos może przesądzić

Ochrona wody wykracza poza jeden rów. Nadleśnictwa planują większy system

CUK Anioły Toruń z mistrzowskim pucharem. Prezydent pogratulował siatkarzom

Po latach wróciła prawda o trzech żołnierzach. Hołd w Toruniu

Dodatkowe tramwaje po meczu na Motoarenie. Znamy trasę przejazdu

Przejazd przy ul. Równinnej zostanie zamknięty na trzy tygodnie

207 kontroli w Toruniu i trzy zatrzymane prawa jazdy

Święto Wojska Polskiego w Toruniu. Uroczystości i sprzęt wojskowy

Weekendowe zamknięcie Szosy Lubickiej. Kierowcy pojadą objazdem
Przydatne dane teleadresowe
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu - kontakt, wydziały i dostępność
- Parafia św. Andrzeja Apostoła w Toruniu - kontakt, historia, terytorium
- Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne - kontakt, siedziba i zakres działalności
- Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu - kontakt, godziny, rejestracja i sprawy online
- Apteki w Toruniu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Parafia św. Antoniego w Toruniu - msze, kancelaria, zasięg
