Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Toruń

W PIERWSZYM RZĘDZIE
Co kryje Przechowalnia
– spotkanie z reżyserką i bohaterem

 kadr z filmu Przechowalnia, reż. M. Korman

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy pragną zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

W kwietniu zaprezentujemy Państwu film Przechowalnia, zapraszając po projekcji na spotkanie z jego twórcami, Marianną Korman oraz Niko Niakasem. W Przechowalni reżyserka daje bohaterowi możliwość opowiedzenia historii swojego życia z własnej perspektywy. Barwna opowieść o życiowych sukcesach i osobistych porażkach toruńskiego aktora Niko Niakasa, zobrazowana została ujęciami miejsc w których aktor chętnie bywa – jego ulubionej restauracji, gdzie pije codziennie kawę; teatru, na deskach którego spędził ostatnie 35 lat. Główny bohater, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, mówi o różnych etapach życia, w którym nie brakowało dozy przypadku i absurdu.

Niko Niakas – jedyny aktor w Polsce pochodzenia greckiego. Od trzydziestu pięciu lat związany z teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. W swoim bogatym dorobku scenicznym ma około 100 premier. Twórca benefisów toruńskich.

Marianna Korman – urodziła się w 1994 r. Pochodzi z niewielkiej wsi pod Toruniem. Debiutantka w sztuce filmowej, która brak doświadczenia próbuje zrekompensować pracą, chęciami, a przede wszystkim sercem.

Koordynatorką cyklu W pierwszym rzędzie jest Karolina Fordońska – filmoznawczyni i reżyserka, specjalistka do spraw filmu WOAK. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, była stypendystką Università degli Studi Roma Tre. Pod pseudonimem Karolina Ford zrealizowała trzy filmy krótkometrażowe: Czemu nie tańczę na ulicach, Prześwity i Trzech znanych P. Poprzez te spotkania, jak deklaruje, …pragnie zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

 

Wstęp bezpłatny! Zapraszamy!