Nie ma nowych potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem u mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego. U trzech osób z terenu miasta i powiatu wykryto obecność SARS-CoV-2. Około 400 osób przebywa w kwarantannie.

Zdecydowana większość objętych kwarantanną odbywa ją w swoich domach - policja nadzoruje, czy nie łamią oni zakazu wychodzenia. Kwarantanna zbiorowa w Toruniu odbywa się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka – korzysta z niej 16 osób. Osoby pozostające w izolacji mogą liczyć na pomóc pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Dział interwencji kryzysowej MOPR-u przyjmuje zgłoszenia od potrzebujących. Wczoraj dzięki całodobowemu wsparciu telefonicznemu udało się zrobić zakupy dla 44 osób i dostarczyć obiady 56 mieszkańcom. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz placówki prowadzone przez organizacje pozarządowe pomagają także tym mieszkańcom, którzy potrzebują wsparcia terapeutów informuje prezydent Michał Zaleski.

Więcej o pomocy psychologicznej tutaj.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 marca nakłada na obywateli RP szereg obostrzeń, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa.

- Wychodzenie z miejsc izolacji dozwolone jest tylko w przypadku drogi do i z pracy, zrobienia zakupów czy odwiedzenia apteki i miejsc porady zdrowotnej – przypomina prezydent.

Rozporządzenie wprowadza także szereg ograniczeń dla podróżujących komunikacją zbiorową – więcej o funkcjonowaniu MZK tutaj.

fot. Małgorzata Litwin