Inwestycja w kontrakty ETF - dlaczego warto?

Jak działają fundusze ETF

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad inwestycją w fundusze indeksowe ETF? Działają one podobnie jak inne fundusze inwestycyjne z tą znaczącą różnicą, że są przedmiotem obrotu na krajowych i światowych giełdach. Z tego względu możesz się zastanawiać, czy ETF to coś dla Ciebie. Chętnie wyjaśniamy podstawy funkcjonowania tych kontraktów. Przekonasz się, że z dobrym wsparciem jesteś w stanie realizować zyski.

Inwestycja w kontrakty ETF to w gruncie rzeczy narzędzie zaprojektowane dla małych inwestorów. Fundusz emituje jednostki uczestnictwa, czyli akcje, a traderzy je kupują. Każda jednostka uczestnictwa daje Ci udział w całkowitych aktywach danego funduszu, prawo do jego części. Dzięki zgromadzonym środkom fundusz może przeprowadzać kolejne inwestycje.

Zakup zbiorowych inwestycji pod nazwą kontraktów ETF jest dla inwestora znacznie bardziej opłacalny niż wykonywanie wielu pojedynczych transakcji dla nabycia akcji, towarów itp. Dzięki ETF możesz nabyć prawa do części aktyw, których w całości nie jesteś w stanie kupić. Potrzebny Ci będzie jedynie dobry rachunek inwestycyjny, o którym przeczytasz na stronie home.saxo, oraz garść podstawowych informacji.

Fundusze ETF a klasyczne fundusze inwestycyjne

Pomiędzy funduszami indeksowanymi ETF a klasycznymi zachodzi spora różnica. Te ostatnie nie są przedmiotem obrotu na giełdzie, a czas wstąpienia lub wystąpienia z funduszu to zwykle kilka dni. Kontrakty ETF zapewniają dużo większą płynność i elastyczność, ponieważ są wpisane w obrót giełdowy. Sprzedaż za pośrednictwem brokera odbywa nie niemal natychmiast, a zrealizowane zyski masz od razu na swoim koncie.

Portfele ETF a klasyczne portfele inwestycyjne

Fundusze indeksowane ETF są bezpieczne i pozwalają na znacznie większą dywersyfikację portfela niż ma to miejsce w klasycznym inwestowaniu w fundusze. Ponieważ ETF naśladuje indeksy, pozwala kupować te same papiery wartościowe, w których został złożony dany indeks oraz w tych samych proporcjach. Popularne platformy umożliwiają otworzenie rachunku, który ma dostęp do ponad 5.500 funduszy na największych światowych giełdach. Dla inwestorów indywidualnych oznacza to ogromne możliwości.

Dlaczego warto inwestować w ETF?

  1. Fundusze ETF są znakomitym rozwiązaniem dla mniejszych inwestorów
  2. Spełniają wszystkie zasady skutecznego inwestowania i są stabilne
  3. Służą za pasywny instrument inwestycyjny, więc powinny być częścią portfela każdego inwestora
  4. Zapewniają wysoką płynność i elastyczność
  5. Pozwalają na inwestowanie przy niskich opłatach transakcyjnych
  6. Zasady działania funduszy ETF są proste i przejrzyste
  7. Z perspektywie długoterminowej praktycznie zawsze przynoszą zysk