Jak wybrać buty bokserskie?

W boksie znaczenie ma całe ciało, technika, kondycja, wytrzymałość. Efektywny i bezpieczny trening zapewniają odpowiednie akcesoria oraz ubiór, w tym buty bokserskie. Obuwie wybierane przez osoby początkujące, ale i zawodowców wpływa między innymi na ochronę wszystkich struktur w obrębie stopy. Jak właściwie dobierać buty bokserskie?

Buty bokserskie – funkcje

Najważniejsze funkcje, jakie spełniają buty bokserskie, to zapewnienie mobilności osobie ćwiczącej. Ponadto ochrona całej stopy, wszystkich struktur wchodzących w skład stawu skokowego. Odpowiednia przyczepność, lekkość i możliwość sprawnego poruszania się boksera mają wpływ nawet na jego zwycięstwo.

Bokserskie zapaśnicze obuwie – charakterystyka

Buty bokserskie znacząco różnią się od typowego obuwia sportowego. Są przede wszystkim lekkie, wysokie, ze sznurowaną cholewką. Do tego początkujących bokserów potrafią zaskoczyć dość cienką podeszwą. Dlaczego akurat taka konstrukcja?

Lekki i wytrzymały materiał gwarantuje prawidłową pracę nóg, zarówno podczas treningów, jak w trakcie walki. Cienka podeszwa, w której można dostrzec charakterystyczne rowki, odpowiada zaś za odpowiednią przyczepność do podłoża. Wysoka cholewka ma za zadanie stabilizować stopę w kostce, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko kontuzji.

Tak skonstruowane buty bokserskie wpływają na pracę nóg, ale i całego ciała. Bokser pozostaje mobilny, jego nogi się nie ślizgają, może on zadbać o prawidłową technikę i celność wyprowadzanych ciosów.

Buty treningowe MMA i do innych sportów walki

Buty treningowe MMA oraz przeznaczone do innych sztuk walki, w tym do zapasów, nieco różnią się od klasycznego obuwia bokserskiego. Główna różnica polega na zastosowaniu niższego profilu. Jest to związane z koniecznością zagwarantowania lepszej pracy stóp podczas walki w parterze.

Buty do treningów MMA czy zapasów są równie lekkie, co obuwie dla bokserów. Bazują na wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałach, dzięki czemu zachowują trwałość mimo intensywnych treningów.

Jak właściwie dobrać buty bokserskie?

Niezależnie od tego, czy boks trenuje mężczyzna, czy kobieta, zwraca się uwagę na te same elementy. Najważniejszy jest rozmiar. Właściwie dobrany wpływa na odpowiednie ustabilizowanie nogi w kostce, poza tym nie krępuje ruchów, zapewnia mobilność i wspomnianą już, dobrą przyczepność.

Warto zwracać uwagę na materiały, z jakich wykonane są buty bokserskie. Chodzi o to, aby były one odporne na uszkodzenia, ponieważ każdy trening wystawi je na ciężką próbę.

Jeszcze jeden ważny element, to przewiewność. Chodzi o to, aby zminimalizować pocenie się stóp. Wiąże się to nie tylko z komfortowym treningiem, lecz również możliwością zadbania o higienę butów bokserskich.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z boksem, czy masz za sobą wiele treningów, zadbaj o właściwie dobrane buty bokserskie. Zagwarantujesz sobie komfortowy, efektywny i bezpieczny trening.