Jaką rolę pełni podłoże do kaktusów?

Kaktusy należą do sukulentów łodygowych. Naturalnie występują głównie na kontynentach amerykańskich. Ich uprawa nie jest wymagająca, dlatego chętnie znajdujemy dla nich miejsce na parapetach w mieszkaniach i domach. Nie obejdzie się jednak bez właściwej pielęgnacji. Jak o nie dbać? Jak wybrać podłoże do kaktusów i dlaczego ma ono znaczenie?

Podłoże do kaktusów – dla pozyskania substancji odżywczych

Nawet sukulenty, które przystosowane są do wysokich temperatur i długich okresów suszy, potrzebują substancji odżywczych, a te jest im w stanie dostarczyć odpowiednie podłoże do kaktusów.

Ziemia do sukulentów musi być przede wszystkim przepuszczalna i lekka. Gdy decydujemy się na uprawę kaktusów w domu i liczymy na to, że będą cieszyły nasze oczy przez kolejne lata, wybierzmy specjalistyczne podłoże dla kaktusów. W takim podłożu znaleźć można między innymi pumeks średniej frakcji, który zapewnia trwałość oraz odporność na grzyby.

W składzie specjalistycznych mieszanek są również inne dodatki, np. odpowiadające za użyźnianie mieszanki czy też poprawianie stosunków wodnych.

Ziemia do kaktusów – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia ziemia do kaktusów to kwestia nie tylko dostarczania sukulentom substancji odżywczych. Jej wybór ma również znaczenie w przypadku kaktusów, które są bardzo wrażliwe na przelanie.

Jeśli z jakiegoś powodu nie decydujemy się na gotowe podłoże stworzone z myślą o uprawie kaktusów doniczkowych, możemy skorzystać z uniwersalnej ziemi przeznaczonej do roślin doniczkowych. Należy jednak dodać do niej kilka składników: piasek, żwir, perlit bądź keramzyt. Dzięki temu podłoże zyska na żyzności i przepuszczalności, a co za tym idzie, wpłynie na efektywną uprawę.

Podłoże do sukulentów – kupne czy przygotowane samodzielnie?

Aby mieć pewność, że nasze sukulenty i kaktusy będą miały dostęp do niezbędnych składników odżywczych, warto postawić na gotowe, kupne podłoże do sukulentów. Na rynku dostępne są rozmaite mieszanki, które gwarantują przepuszczalność, a także zabezpieczają nasze kaktusy np. przed atakiem grzybów.

W przypadku samodzielnie przygotowywanej mieszanki należy pamiętać o tym, aby do uniwersalnej ziemi dodać wymienione wcześniej składniki. Ponadto ziemia powinna zostać wyprażona w piekarniku, ponieważ dzięki działaniu wysokiej temperatury uda się usunąć pasożyty.

Choć samodzielne przygotowanie podłoża do kaktusów jest możliwe, to jednak nieumiejętne dobranie składników czy zmieszanie ich w nieodpowiednich proporcjach, może mieć znaczący wpływ na to, jak będzie przebiegać domowa uprawa sukulentów. Gotowe podłoża nie należą do drogich produktów, dają zaś gwarancję miłośnikom kaktusów, że w doniczkach i w glebie znajdą się składniki, których potrzebuje ta charakterystyczna grupa roślin.