Atrakcje z wodą w roli głównej w Muzeum Etnograficznym na Europejską Noc Muzeów
Europejska Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym zbliża się wielkimi krokami! Już w sobotę, 18 maja 2024 roku, mieszkańcy będą mogli poznać różnorodne aspekty wody w kulturze i historii. Czeka na Was mnóstwo atrakcji, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.
  1. Wędrówka po skansenie z wodą w roli głównej.
  2. Pokazy strażaków i szkolenia z pierwszej pomocy.
  3. Zabawy, przebieranki i działania twórcze.
  4. Wystawy plenerowe i czasowe.

Od godziny 18:00 do 23:00 będziecie mieli okazję odkryć, jak w dawnych czasach wykorzystywano wodę w różnych aspektach życia. W skansenie czekają na Was m.in. pokaz pracy młyna napędzanego siłą wody oraz prezentacja dawnego sprzętu do gaszenia pożarów przy zabytkowej remizie. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej zaprezentują zarówno historyczne, jak i nowoczesne urządzenia gaśnicze.

Nie zabraknie także edukacyjnych elementów – uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej. W zagrodach chłopskich przygotowano dla Was ciekawe wyzwania, takie jak dźwiganie wiader wody na nosidłach oraz poznawanie dawnych metod prania i przechowywania wody.

Również religijne i lecznicze właściwości wody zostaną zaprezentowane przy ekspozycji kropielniczek i buteleczek na wodę święconą. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych – będą oni mogli przebrać się za ludowe demony wodne i wziąć udział w grach i zabawach tematycznych związanych z rybami i rybołówstwem.

Wieczorem, po zmroku, zaplanowano seanse plenerowego kina retro oraz prezentację archiwalnych fotografii, którym towarzyszyć będą tradycyjne pieśni i akwatyczne dźwięki. To doskonała okazja, by przenieść się w czasie i poczuć ducha dawnych lat.

Wśród licznych atrakcji znajdziecie również wystawę plenerową "Parostatkiem w wielki rejs. Żegluga pasażerska na Wiśle", a także ekspozycję czasową „W szklanym blasku. Malarstwo na szkle Janiny Walczak-Budzicz”, którą zwiedzać można w towarzystwie kuratorki wystawy, Bożeny Olszewskiej. Nie zabraknie również makatek z wodnymi sentencjami, gdzie każdy będzie miał szansę wyhaftować własne dzieło.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, dlatego warto zarezerwować sobie czas na tę wyjątkową noc pełną wrażeń i odkryć. Europejska Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o roli wody w życiu naszych przodków i spędzić niezapomniany wieczór z rodziną i znajomymi.


Źródło: Urząd Miasta Toruń