Ksiądz Krzysztof Winiarski żegna Toruń. Zostawia po sobie Oratorium i Michayland

FOT. Urząd Miasta Toruń
Po latach pracy z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami Torunia ksiądz Krzysztof Winiarski przygotowuje się do wyjazdu z miasta. Podczas spotkania pożegnalnego przedstawiciele samorządu przypomnieli, jak wiele działań udało się zrealizować dzięki jego zaangażowaniu. W centrum tych podziękowań znalazły się Oratorium i rodzinny festyn Michayland.
- Oratorium dawało dzieciom wsparcie, zajęcia i poczucie bezpieczeństwa
- Samorząd dziękuje za lata współpracy i troski o najmłodszych
Oratorium dawało dzieciom wsparcie, zajęcia i poczucie bezpieczeństwa
Ks. Krzysztof Winiarski CSMA z końcem lipca zakończy wieloletnią posługę duszpasterską w Toruniu. Spotkanie pożegnalne zorganizowano 15 lipca z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza. Wzięli w nim udział także prezydent Torunia Paweł Gulewski i radny Michał Zaleski.
Rozmowa była okazją do podziękowania za współpracę z samorządem oraz działalność skierowaną do dzieci i młodzieży. Szczególne miejsce zajęło Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi „Oratorium” im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, działające przy parafii.
Stowarzyszenie prowadziło między innymi:
- świetlicę socjoterapeutyczną,
- zajęcia edukacyjne i terapeutyczne,
- aktywności rozwijające zainteresowania,
- letni i zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży.
Ks. Krzysztof Winiarski przez wiele lat kierował Oratorium. Dzięki temu dzieci z Bydgoskiego Przedmieścia mogły korzystać nie tylko z konkretnych zajęć, lecz także z codziennego wsparcia i opieki. Dla rodzin oznaczało to również dostęp do bezpiecznego miejsca, w którym najmłodsi spędzali czas po lekcjach i podczas ferii.
Prezydent Paweł Gulewski zwrócił uwagę na sposób, w jaki ksiądz angażował się w pracę z mieszkańcami.
„To, co charakteryzowało Księdza posługę w Toruniu to ciepło, sympatia skierowane do każdego człowieka napotkanego na swojej drodze, a także profesjonalizm w działaniu”.
Wśród przedsięwzięć organizowanych przez Oratorium szczególne miejsce zajmuje rodzinny festyn Michayland. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez, łącząc wypoczynek i integrację rodzin z działalnością prowadzoną na rzecz dzieci.
Samorząd dziękuje za lata współpracy i troski o najmłodszych
Łukasz Walkusz podkreślił, że działalność ks. Krzysztofa Winiarskiego wykraczała poza obowiązki duszpasterskie. Przewodniczący rady mówił o jego zaangażowaniu w przedsięwzięcia prospołeczne oraz o gotowości do udzielania wsparcia osobom, które go potrzebowały.
„Dla Księdza nie ma rzeczy niemożliwych, a dobro drugiego człowieka zawsze stoi na pierwszym miejscu”.
Przedstawiciele władz Torunia podziękowali księdzu także za otwartość na współpracę, działania integracyjne i troskę o najmłodszych mieszkańców. W ocenie samorządowców dzieła rozpoczęte podczas jego posługi powinny być dalej prowadzone przez osoby związane z Oratorium.
Sam ks. Krzysztof Winiarski wspominał, że do Torunia trafił krótko po święceniach kapłańskich. W mieście zdobywał doświadczenie zarówno w pracy duszpasterskiej, jak i przy organizowaniu przedsięwzięć dla osób potrzebujących pomocy. Zaznaczył, że rozwój tych działań był możliwy również dzięki współpracy i otwartości toruńskiego samorządu.
„Wierzę, że zostawiam moich podopiecznych, Oratorium w dobrych rękach”.
Po zakończeniu posługi w Toruniu duchowny obejmie nowe obowiązki w Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Decyzję w tej sprawie podjęły władze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Podczas spotkania samorządowcy przekazali księdzu podziękowania za lata pracy oraz życzenia powodzenia na kolejnym etapie posługi.
na podstawie: Urząd Miasta Toruń.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Toruń). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

43 tradycyjne jednostki na Wiśle. Jubileusz w Toruniu potrwa trzy dni

Fotografie pokazują, co zostaje po zejściu ze sceny w Toruniu

Przystanek Suwalska 02 zmieni miejsce. Powodem przebudowa Olsztyńskiej

Autobusy wracają na ulicę Sobieskiego. Zmiany obejmą kilka linii

Nie tylko wielkie nazwiska. W Toruniu wracają fotografowie drugiego planu

„Melancholia” Malczewskiego pod lupą. Toruńskie spotkanie o sztuce i historii

Z Torunia ruszyli do Częstochowy. Przed nimi 300 kilometrów

Upały w Toruniu mogą być groźne. Służby przypominają o zasadach

Policyjni wodniacy i strażacy patrolowali akweny w Toruniu

1336 kontroli w trzy godziny. Sześciu kierowców straciło uprawnienia

92 interwencje na toruńskiej starówce. Kontrole potrwają dłużej

Piłka, psychologia i dietetyka. Toruńska akademia dla dziewcząt

Duże zapadlisko na Żwirki i Wigury zniknie przy okazji remontu

Nowy pełnomocnik ma przyspieszyć realizację Camerimage Center w Toruniu
Przydatne dane teleadresowe
- MZK Toruń - kontakt, kasy biletowe, reklamacje i wynajem taboru
- Centrum Medyczne OLK-MED w Toruniu - kontakt, poradnie, rejestracja
- Parafia św. Jakuba Apostoła w Toruniu - msze, kancelaria, terytorium
- Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu - kontakt, nowa siedziba i działalność
- Państwowa Inspekcja Pracy w Toruniu - kontakt, skargi i porady prawne
- Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu - msze, kancelaria, kontakt
