Siedem najlepszych gier surviwalowych ostatnich lat

Survival to jeden z najprężniej rozwijających się gatunków gier. W ostatnich latach mieliśmy okazję być świadkami kilku naprawdę znakomitych premier, a z każdym kolejnym tygodniem coraz bardziej przybliżamy się do daty premiery kolejnej wielkiej gry - Sons of The Forest. Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka najciekawszych tytułów survivalowych ostatnich kilku lat. Dziś przedstawiamy siedem z nich.

Green Hell

Green Hell to propozycja warta uwagi między innymi (lecz nie tylko) dlatego, iż jest to produkcja rodzimego dewelopera. Fabuła gry teoretycznie nie jest zbyt oryginalna - sterujemy bowiem poczynaniami rozbitka uwięzionego gdzieś w Amazońskiej dżungli - jednak gra wprowadza kilka ciekawych rozwiązań i zwrotów akcji. Jest to jednocześnie jeden z bardziej realistycznych tytułów na naszej liście, a poziom trudności jest tu dość wysoki. Tytuł ten polecamy więc serdecznie przede wszystkim osobom mającym już pewne doświadczenie w grach survivalowych. 

The Forest

The Forest to gra, która uważana może być poniekąd za prekursora gatunku współczesnych survivali - a w każdym razie, jest to produkcja, dzięki której z pewnością zyskał on na popularności. Udanie łączy ona cechy gry tego rodzaju z elementami horroru - na tajemniczej wyspie, na której znalazł się protagonista czyhają bowiem na niego nie tylko naturalne zagrożenia, lecz także kanibale oraz mutanci. Pomimo upływu lat tytuł ten nadal warto sprawdzić, zwłaszcza że wymagania sprzętowe nie są już zbyt wygórowane - o tym, czy The Forest zadziała na Twoim sprzęcie przekonasz się klikając w ten link.

Subnautica

Subnautica to gra, którą, podobnie jak wyżej wymienioną produkcję, pokochały miliony graczy na całym świecie. Jedną z głównych przyczyn jest bez wątpienia dość mocno nietypowy setting - w przeciwieństwie do innych propozycji z niniejszej listy toczy się ona nie w dżungli, lecz niemal w całości pod wodą. Produkcja okazała się do tego stopnia udana, że doczekała się sequela - Subnautica: Below Zero. Musimy jednak przestrzec: choć ani Subnautica, ani jej sequel nie usiłują być otwartymi horrorami, mają swoje mocniejsze momenty, o czym powinni wiedzieć gracze o słabszych nerwach. 

This War of Mine

This War of Mine dość mocno odbiega od innych propozycji opisanych w niniejszej liście. Jest to bowiem produkcja, która jest nie tylko grą survivalową, ale i wojenną. W przeciwieństwie do innych tego rodzaju gier wcielamy się jednak nie w uzbrojonego po zęby żołnierzy, lecz cywilów, których jedynym celem jest przetrwać. W trakcie rozgrywki gromadzimy zasoby, opiekujemy się podopiecznymi, ale i podejmujemy decyzje, od których zależeć będzie ich życie - decyzje, które często pozostaną z nami na długo po zakończeniu rozgrywki.

Ark: Survival Evolved

Mało która gra survivalowa osadzona jest w równie ciekawym świecie, co Ark: Survival Evolved. Owszem, w innych grach tego typu przyjdzie zmierzyć się nam z dzikimi zwierzętami, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, czy nawet zombiakami. Ale czy w którejkolwiek innej grze survivalowej poważnym zagrożeniem są dinozaury? Grę tą proponujemy wszystkim miłośnikom parku jurajskiego i nie tylko. Developerzy przygotowali i umieścili w grze około 100 gatunków dinozaurów i im podobnych bestii, co najlepiej świadczy o rozmachu produkcji.

Grounded

Jedna z najnowszych propozycji na naszej liście, Grounded, to jednocześnie jedna z niewielu gier survivalowych, w które śmiało może zagrać cała rodzina. Nie zawiera ona bowiem przesadnej przemocy, a dużą część potencjalnie kontrowersyjnych treści (np. wygląd pajęczaków) można wyłączyć w menu ustawień. Każdy z maksymalnie czterech graczy wybiera swoją postać spośród grupy nastolatków, którzy w wyniku tajemniczego eksperymentu zostali pomniejszeni do rozmiarów znacznie mniejszych, niż mrówki. Czy uda im się przeżyć i odnaleźć odpowiedź na pytanie kto i dlaczego im to zrobił? To już zależy od graczy. 

Darkwood

Kolejny survival horror na naszej liście i kolejna polska produkcja - Darkwood to pozycja wciągająca, ale w przeciwieństwie do poprzedniej propozycji zdecydowanie przeznaczona wyłącznie dla graczy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Wcielamy się w rolę protagonisty, usiłującego przeżyć w mrocznym lesie, w którym czyhają na niego tajemnicze istoty. Klimat gry jest niesamowity, zwłaszcza, gdy nadejdzie noc - i co ciekawe duży wpływ na to ma dość nietypowe rozwiązanie, jakim jest kamera umieszczona nad głową głównego bohatera.